Zabytkowa kładka Mały Błędnik zostanie na jakiś czas zdemontowana ze skweru przy Targu Rakowym. Obiekt ma przejść gruntowną renowację, która obejmie m.in. naprawę elementów konstrukcji stalowej wraz z nowym zabezpieczeniem antykorozyjnym, a także wymianę desek. Ogłoszono przetarg na przeprowadzenie prac Małego Błędnika. Według umowy, od jej podpisania wykonawca będzie miał 5 miesięcy na zrealizowanie całości robót.
Planowana renowacja Małego Błędnika będzie pierwszym tak poważnym remontem kładki od lat 90. XX wieku. Obiekt jest w stosunkowo dobrym stanie, ale wymaga poprawy estetyki. Do wykonania prac konieczny będzie demontaż całego przęsła Małego Błędnika.
Kładka obecnie. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
Oprócz naprawy i wzmocnienia konstrukcji stalowej wymienione zostaną dotychczasowe deski pomostu na nowe dębowe, zabezpieczone przed wilgocią. Ponadto renowację przejdą elementy zdobnicze kładki – zostaną oczyszczone, odmalowane i zabezpieczone przed korozją. Planowane jest również wykonanie tablicy pamiątkowej z m. in. datą remontu.
Mały Błędnik został wybudowany w 1900 r. na skwerze wytyczonym przez ulice: Targ Rakowy, Hucisko i Wały Jagiellońskie. Skwer wielokrotnie zmieniał nazwę, obecnie poświęcony jest pamięci Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, natomiast kładka zachowała swoje pierwotne miano czyli „Mały Błędnik” (niem. Kleine Irrgartenbrücke). Kładka została skonstruowana w formie nitowanych, kratownicowych łuków o rozpiętości 11,2 m i rozstawie 3,00 m w rzadko spotykanym układzie pomostu z tak zwaną „jazdą po środku”. Mały Błędnik szczęśliwie uniknął poważniejszych zniszczeń jakie dotknęły większość gdańskich mostów w czasie pożogi wojennej wiosną 1945 r. Po II wojnie światowej, tak jak i pozostałe mosty, pomalowany na szaro wtopił się w otoczenie. Dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku obiekt doczekał się remontu kapitalnego.
Kładka Mały Błędnik nad Kanałem Raduni to absolutna perełka wśród gdańskich obiektów mostowych. Jest autentyczna i oryginalna. Zachwyca lekkością i harmonią konstrukcji nośnej oraz bogactwem kutych zdobień. Jej największym walorem jest rama portalowa zwieńczona kutą i polichromowaną tarczą herbową podtrzymywaną przez lwy.
Remont obiektu planowo nie przekroczy 300 tysięcy złotych.
źródło: gdansk.pl
zdjęcia: Piotr Wittman/www.gdansk.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie | Place, Skwery, Parki |