Gdańskie Siedlce ozdobił antysmogowy mural przypominający historię dzielnicy.

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Malczewskiego w Gdańsku powstał niezwykły mural. Jego tematyka przypomina dawne, piękne czasy dzielnicy Siedlce, gdy ta słynęła z sadów, winnic i młynów. Dzieło zrealizowało studio Wakeuptime na zamówienie dewelopera Allcon, wykonawcy zabudowy sąsiadującej z artystycznie ozdobioną ścianą. Dodatkowo, malowidło pokryto lakierem antysmogowym rozkładającym szkodliwe tlenki azotu w powietrzu, co jeszcze bardziej podnosi jego walory.

Najnowszy mural studia Wakeuptime nawiązuje do przeszłości Siedlec – dzielnicy Gdańska z niezwykle ciekawą historią ludzi przedsiębiorczych. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Siedlec do XVIII w. były zlokalizowane na wzgórzach winnice, w kawiarniach i ogrodowych oranżeriach aż do II wojny światowej kwitło życie towarzyskie. Wykonując mural na ścianie kamienicy przy ulicy Malczewskiego 82 autor chciał przybliżyć tę niezwykle ciekawą i zapomnianą historię.


Projekt przedstawia drzewo – symbol długowieczności, łączące w sobie kadry z historii dzielnicy Siedlce. Wśród jego koron przedstawiono 3 widoki związane z niezwykłą historią miejsca: sady, młyny oraz winnicę. Mianem Winników nazywano wzniesienie nad obecną ulicą Zakopiańską, które najprawdopodobniej było miejscem, gdzie od XV w, uprawiano winorośl. Siedlce słynęły też z ogrodów. Ulica Nowe Ogrody to po prostu dawne nowe ogrody. Okolica była również miejscem rekreacji oraz hodowli warzyw i owoców. Właściciele ogrodów chętnie uprawiali też rośliny egzotyczne, a działki z pawilonami ogrodowymi były popularnymi miejscami spędzania wolnego czasu. Działało tu sporo kawiarni i restauracji, oczywiście z dużymi i bogatymi ogrodami. Pierwszy siedlecki młyn powstał we wsi Krzyżowniki w XV w. W splocie ulic Kartuskiej, Nowolipie i Łostowickiej stoją dwa zabytkowe młyny z przełomu XIX i XX w. oraz odbudowany dom młynarza. Całość muralu namalowana została w stylistyce starych gdańskich pocztówek, wykorzystując technikę podkolorowanego rysunku/ryciny o wyciszonych, stonowanych, niemal monochromatycznych kolorach. Mural będzie też skonsultowany z lokalnymi ornitologami, gdyż planuje się umieścić w nim na ścianie domki dla ptaków. Zostaną zamontowane na wymalowanych wcześniej gałęziach drzewa.

Projektując nasze inwestycje podchodzimy z szacunkiem do miejsca, w którym będziemy budować. Badając historię Siedlec, zauroczyła nas ta dzielnica, tu kwitło życie towarzyskie gdańszczan, w okolicznych ogrodach odbywały się wydarzenia kulturalne, na wzgórzach dojrzewały winogrona, z których produkowano wino. Zainspirowani tymi opowieściami stworzyliśmy Młyny Gdańskie. Przy okazji naszej realizacji nawiązaliśmy współpracę z miłośnikami Siedlec w Radzie Dzielnicy i tak powstał pomysł na to, by stworzyć ten niezwykły mural. Przedstawia on drzewo, symbol długowieczności, łączące w sobie kadry z historii Siedlec, którymi chcieliśmy się podzielić. W koronie drzewa mamy winnice położone na wzgórzach, piękne sady, ogrody oraz zabytkowe młyny – mówi Anna Maj, kierownik marketingu ALLCON.

Autor muralu: Marcin Budziński WAKEUPTIME.PL

Źródło: gdansk.pl, Allcon

Zobacz też: Ekologia | Elewacja | Murale | Gdańsk | Ciekawostki