Gdynia Fotogeniczna – decydujący moment w fotografii gdyńskich ulic

Fotografia uliczna jest jedną z dziedzin, która pozwala wcielić się fotografowi w rolę dokumentalisty i artysty. Warsztatem do jego pracy jest bogactwo możliwości: zróżnicowana przestrzeń fizyczna miasta, pogoda, przypadkowi bohaterowie – ludzie, zwierzęta, gdzie światło w obiektywie dyktowane jest przez pory dnia oraz pory roku. Ulotność chwili złapana przez autora kadru bazuje na przypadku, szczęściu fotografa. Dlatego fotografia uliczna jest wyjątkowa, niepowtarzalna. Pozwala obserwującemu złapać synergię z ulicą, jej rytm, aby następnie nadać fotograficznym obrazom osobistą narrację.

Projekt Gdynia Fotogeniczna dedykowany jest fotografom – amatorom i profesjonalistom, którzy poszukują przestrzeni do prezentacji autorskich zdjęć, wykonanych w Gdyni. Celem Konkursu oraz Wystawy zbiorowej jest utworzenie zbioru fotografii ulicznej Gdyni, który stanie się kroniką dziejów miasta. Ideą projektu jest także poszerzanie grona publiczności – osób, dla których rzemiosło fotografii jest sztuką.

Organizatorzy zachęcają do przemierzania Gdyni pieszo, z aparatem w dłoni. Zadają pytanie: czy Gdynia jest fotogeniczna? Dynamiczne zmiany życia społecznego, w tym wolność wypowiedzi, moda na ulicach – szczególnie w ostatnich dekadach, zwracają uwagę na silne, ludzkie emocje uchwycone w kadrach. Dodatkowo przestrzeń miejska Gdyni ma potencjał


i daje ciekawe możliwości fotografowi. Tłem lub tematem w fotograficznych obrazach może być walor: bezpośredniego sąsiedztwa z morzem, portowy charakter miasta, „biała”, młoda architektura, geometria przestrzeni oraz często obecna w niej przyroda.

Konkurs nie ma na celu wyłaniania zwycięzców na zasadzie tradycyjnej konstrukcji konkursowej nadającej numerowane miejsca na podium. Polega on na zebraniu wyjątkowego zestawu fotografii przedstawiających różne aspekty życia i funkcjonowania miasta, widzianego oczami fotografów przemierzających ulice Gdyni na całym jej terytorium. Zwieńczeniem oraz uhonorowaniem uczestników konkursu będzie udział w Wystawie zbiorowej, prezentującej wybrane prace.

Na uwagę zasługuje skład jury konkursowego. Trójka fotografów – specjalistów, dla których fotografia uliczna jest pasją i codziennością w wykonywanym zawodzie:

Karolina Misztal – fotografka prasowa, dokumentalistka, fotoreporterka wydawnictw grupy POLSKA PRESS oraz ogólnopolskiej Agencji REPORTER

Maciej Jeziorek – dokumentalista, fotograf FujiFilm Polska oraz m.in. Polska the Times, fotoreporter zagraniczny

Wojtek Korsak – fotograf pejzażysta, portrecista, z ponad 40-letnim dorobkiem zawodowym, członek ZPAF od 1998 r.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym – termin nadsyłania autorskich kadrów mija 30 października br. Obrady jury planowane są na 10 listopada, by 25 listopada zaprosić na uroczysty wernisaż Wystawy Zbiorowej 2. edycji Gdyni Fotogenicznej w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Szczegółowe informacje na stronie www.gdyniafotogeniczna.pl

oraz Fb/ gdyniafotogeniczna Ig/gdyniafotogeniczna

Fot: Małgorzata Szura Piwnik