Gdynia kupiła elektryczne rowery cargo. Można korzystać z nich za darmo

Rowery typu cargo stworzono z myślą o małych przedsiębiorcach, którzy towar do swoich sklepów lub lokali gastronomicznych mogą dowozić rowerem, zamiast samochodem. Dzięki temu miasto chce stopniowo ograniczać ruch samochodów w centrum. Jest szansa, że z takich rowerów jeszcze w tym roku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Dziesięć rowerów dla przedsiębiorców kupiono już w 2018 roku. Dziś przedsiębiorcy mogą korzystać z 10 tego typu pojazdów, które pozwalają poruszać się ze wspomaganiem elektrycznym. Każdy zainteresowany może za darmo wypożyczyć od miasta rower na okres sięgający do 28 dni. Rowery w przedniej części mają dużą skrzynię, w której można transportować produkty o wadze nie większej niż do 100 kg.

To duża innowacja i kolejny krok w ramach mobilnej Gdyni. Chcemy, żeby do korzystania z rowerów zachęcać nie tylko osoby indywidualne, ale również przedsiębiorców, którzy na krótkich dystansach, w obrębie Śródmieścia, gdzie ruch jest duży, mogli dowieźć towar szybciej, sprawniej i ekologicznie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Posiadamy dwa lokale i będziemy między nimi przewozić produkty. Z ul. Starowiejskiej na ul. Świętojańską trudno jest przejechać samochodem bez stania w korku i bez poszukiwania miejsc parkingowych. Teraz będziemy mogli parkować w miejscach niedostępnych dla aut. Czas dojazdu na pewno, dzięki temu, będzie krótszy – powiedział Marcin Mikulski z „Czerwonego Pieca”, pizzerii, która jako jedna z pierwszych skorzystała z usługi elektrycznego rowera cargo.

Aby skorzystać z roweru wystarczy wcześniej zgłosić się do gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W ciągu dwóch dni roboczych organizatorzy skontaktują się z zainteresowanymi. Sam rower można odebrać i zwrócić w umówionym punkcie w centrum Gdyni, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00.

Teraz miejscy urzędnicy chcą rozszerzyć program i umożliwić korzystanie z rowerów cargo wszystkim mieszkańcom. 

Rowery cargo na razie są w projekcie CoBiUM, możliwe do wypożyczenia dla pracowników gdyńskich firm, fundacji, stowarzyszeń i generalnie organizacji pozarządowych. Pracujemy obecnie nad tym, aby te rowery były też dostępne dla wszystkich mieszkańców Gdyni. W innym projekcie unijnym, City Changer Cargo Bike pracujemy nad wypożyczalnią rowerów towarowych i mamy nadzieję, że pilotażowo wkrótce ruszy. Trwają procedury przetargowe, możliwe że ruszy późnym latem – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Rowery zakupiono korzystając z dofinansowania z unijnego programu CoBiUM (Cargo Bikes in Urban Mobility).

fot. Lechosław Dzierżak (UM Gdynia)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły