mural Jana Bajtlika

Gdynia: mural w hołdzie lokalnym rzemieślnikom projektu Jana Bajtlika

Literniczy mural autorstwa Jana Bajtlika pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Starowiejskiej 38 w Gdyni. Choć namalowano go już w 2015 r. to jego przekaz jest ciągle aktualny.

O muralach w Gdyni pisaliśmy już wielokrotnie. W naszej redakcji śmiejemy się, że niedługo w Gdyni zabraknie pustych ścian do malowania kolejnych. Zdecydowana większość z nich to przykłady świetnego designu i potwierdzenie, że tworzone są przez utalentowanych twórców. 

Mural projektu Jana Bajtlika powstał w ramach Festiwalu Traffic Design 2015. Jego plastyczna forma to hołd dla gdyńskich rzemieślników, którzy mają swoje zakłady również na tej ulicy. Był to też wstęp do akcji przeprojektowywania szyldów zakładów rzemieślników i sklepów. Akcji, którą od lat realizują członkowie Stowarzyszenia Traffic Design.

Zarządca budynku, na której pojawił się mural z wykształcenia jest architektem. To ułatwiło przygotowanie wartościowego projektu, który z szacunkiem odnosi się do otoczenia. Jan Bajtlik zaproponował oszczędną formę, która nie krzyczy, a stara się uspokoić pobliski krajobraz. Mural „Craftsmen’s reserve – rezerwat rzemieślników” jest czarno-biały. Ścianę podzielono na równej wielkości prostokąty, w których w centralnej części znalazły się literki układające się w napis REZERWAT RZEMIEŚLNIKÓW CRAFTSMEN’S RESERVE GDYNIA. Każda litera to przykład innej typografi. Poszczególne wykonano tak, by swym wyglądem luźno nawiązywały do elementów kojarzonych z nadmorskim miastem. Stąd znaleźć tutaj można literkę „i” przypominającą latarnię, czy literkę „n” przypominającą modernistyczny blok. 

mural Jana Bajtlika


Jan Bajtlik to polski artysta grafik. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, jest wykładowcą Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Na co dzień tworzy ilustracje, plakaty i inne formy graficzne.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Gdynia | Miasto

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły