Gdynia na plakatach to seria grafik, obrazów i plakatów autorstwa młodych twórców, którzy pragnęli stworzyć kolekcję inspirowaną Gdynią. Artyści, graficy, ilustratorzy, inspirują się otaczających ich światem i interpretują go na swój sposób, czego efektem są piękne plakaty, grafiki i obrazy. Tematem prac często są miasta – w tym także Gdynia. Plakat z gdyńskim motywem będzie piękną ozdobą pokoju niejednego miłośnika naszej modernistycznej perły.
Plakaty i obrazy z gdyńskimi motywami tworzone są w przeróżnych stylach, dlatego będą ciekawym uzupełnieniem wielu wnętrz. Artyści w swoich pracach nawiązują do popularnych morskich motywów, a także do modernistycznym budynków. W poniższym przeglądzie plakatów prezentujemy kilka prac młodych artystów, tworzących w przeróżnych stylach i różnymi metodami.
nieMAPA to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta. NIEMAPĘ wymyśliły Mamy Projekt – Małgosia Żmijska i Asia Studzińska, a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak.
Kolaż plakatów nieMAPA. Po lewej stronie: Plakat od nieMAPA. Przedstawia charakterystyczne dla Gdyni miejsca. Na samej górze znajduje się niebieski napis „Gdynia”, poniżej widać wycieczkowiec oraz Klif Orłowski. Niżej jest Molo w Orłowie oraz statki rybacki na wodzie. Dalej widzimy kolorowe parasole na plaży, mewę oraz dwóch rowerzystów. Na samym dole znajdują się modernistyczne budynki oraz trolejbus na ulicy. Po prawej stronie: Plakat od nieMAPA. Na szarym tle, po środku znajdują się trzy kutry rybackie. Po lewej stronie stoi rybak trzymający w ręcę rybę. Na dole znajduje się żartobliwy napis „Śledź z Gdyni”.
Zuza Gadomska w swojej pracy skupia się głównie na architekturze, urbanistyce i architekturze wnętrz. Współpracuje z galerią projektów z siedzibą w Unite d’Habitation – Cite Radieuse 318, która produkuje i sprzedaje jej ilustracje i plakaty przedstawiające dziedzictwo architektoniczne Corbusiera. Wykonuje również zlecenia komercyjne, projekty graficzne wydarzeń kulturalnych oraz zamówienia osobiste. Zuza Gadomskaw nieoczywisty sposób pokazuje najbardziej znane budynki. W serii „Gdynia in colour” znalazły się charakterystyczne dla modernistycznego stylu budynki. Prace są pełne wyrazistych kolorów i oddają to, co w nowoczesnej i modernistycznej architekturze jest najpiękniejsze.
Kolaż dwóch plakatów autorstwa Zuzy Gadomskiej. Po lewej stronie: na brzoskwiniowym tle widoczny jest budynek znajdujący się przy ul. Derdowskiego 26. Graficzny budynek utrzymany jest w pomarańczowych barwach. Po prawej: na niebieskim tle widoczny jest budynek znajdujący się przy ul. Tatrzańskiej 19. Graficzne przedstawienie budynku utrzymane jest w niebieskich barwach.
Jan Rutka pochodzi z Gdyni. Inspiruje się architekturą, co widać w jego pracach. Przedstawiając na plakatach historyczne budynki, stara się je jak najbardziej odwzorować. W tym celu korzysta z literatury, zdjęć archiwalnych, projektów. Jan Rutka tworzy swoje prace w technice mieszanej, tzn. wszystkie są tworzone manualnie za pomocą ołówka i czarnego piórka. Następnie cyfrowo nanoszone są kolor i ewentualne poprawki.
Kolaż plakatów autorstwa Jana Rutki. Po lewej stronie jest plakat stoczniowy, z charakterystycznymi elementami: suwnica z napisem „Stocznia Gdynia S.A.”, żurawie, budynek Muzeum Emigracji czy statek pasażerski MS Batory. Wszystkie elementy się przenikają, tworząc kolorowy kolaż. Po prawej stronie mamy plakat z modernistycznymi budynkami. Jasne, biało-beżowe budynki przeplatają się na granatowym tle.
Gliniana Kura to autorski projekt w komiksowy sposób ilustrujący codzienne życie miast. Autorką ilustracji jest Joanna Klimaszewska, współzałożycielka Glinianej Kury. „Wierzymy, że nasze produkty sprawiają radość i wywołują uśmiech na twarzy, w mikroskali czyniąc Wasz świat lepszym” – piszą na stronie twórcy Glinianej Kury. Na „gdyńskich” plakatach znalazł się Dar Pomorza, budynek Polskich Linii Oceanicznych, a także trolejbusy.
Kolaż zdjęć Glinianej Kury. Plakat po lewej stronie prezentuje Klif Orłowski, a na plakacie po prawej stronie, na niebieskim tle, zaprezentowane są 4 gdyńskie trolejbusy (od góry kolejno: Skoda 9TR20 1975, Jelcz PR II0 E, Solaris Trollino 18, Solaris Trollino II 12AC
Peszkowski Garphic w swoich pracach dba o każdy detal. Minimalistyczne, czarno-białe plakaty są stworzone charakterystyczną, delikatną kreską. Peszkowski stworzył budynek Akwarium Gdyńskiego, Klif Orłowski oraz mapę miasta. Takie plakaty będą dobrze prezentować się w niejednym mieszkaniu.
Kolaż plakatów autorstwa Peszkowski Design. Plakat po lewej: na biały tle, cienką, czarną kreską narysowany jest kontur Klifu Orłowskiego. Po prawej, na czarnym tle, jest biały kontur mapy Gdyni, z widocznymi wodami portowymi.
Adam Król stworzył obraz na wystawę „Architekci malują Gdynię”, która odbyła się w 2019 roku. Powstał poprzez łączenie techniki komputerowej i malarstwa. Pierwsza warstwa obrazu to wydruk mglistego krajobrazu. Kolejna to rysunek tuszem i markerami kreślarskimi, a ostatnia to kolor, farba akrylowa. Obraz przedstawia port morskiej stoczni w Gdyni. „To miejsce symboliczne zarówno dla mojej, jak i wielu innych gdyńskich rodzin. Mój dziadek, ojciec, a obecnie ja – jedyny nie jako stoczniowiec – wiążemy z tym miejscem swoje drogi zawodowe. Widzę to miejsce codziennie w drodze do pracy i pozostanie ono w moich wspomnieniach” – pisze Adam Król.
Obraz Adama Króla przedstawiający Stocznię w Gdyni. Widoczne są: suwnica z napisem „Stocznia Gdynia S.A.”, poniżej żurawie oraz kontenery.
Magdalena Dopke zrobiła „gdyński plakat” na podstawie zdjęcia. Skąd pomysł na taką realizację? „Postać na ilustracji to moja znajoma, gdynianka, działająca dla naszego miasta i silnie angażująca się w jego rozwój. Jest to jedna z prac z całego cyklu, w którym rysowane przeze mnie postaci „nie mają twarzy”. Pomysł wziął się z chęci oddania atmosfery z poszczególnych zdjęć oraz ukazania charakterów i cech szczególnych bohaterów fotografii, jednocześnie nie ujawniając bezpośrednio kim są” – pisze Magdalena.
Grafika: Kobieta ubrana w zieloną bluzę i dżinsy siedzi na falochronie na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Na twarzy okulary przeciwsłoneczne. W tle widać morze oraz las.
Interesują Cię grafiki od polskich twórców? Mnóstwo grafik, plakatów, obrazów i fotografii od polskich twórców znajdziesz na www.sklep.whiteMAD.pl
Czytaj też: Gdynia | Identyfikacja wizualna | Grafika | Polska | Portfolio
źródło: gdynia.pl