Gdynia: przedwojenna kamienica odzyskała blask

Przedwojenna kamienica Leopolda Barca znajduje się przy ulicy Świętojańskiej 46. Niedawno zakończył się remont budynku. Podczas prac odnowiono historyczne detale. Remont został przeprowadzony dzięki programowi dotacji na odnowę zabytków w 2021 r.

Przedwojenna kamienica Leopolda Barca zaprojektowana została w 1933 roku przez jednego z czołowych architektów – Maksymiliana Zuske-Zdzierza. Budynek oddano do użytku już w następnym roku. Budowa trwała zaledwie sto dni. To najprawdopodobniej najszybciej wybudowana kamienica w śródmieściu Gdyni.

Przy tej okazji na wzmiankę zasługują inicjatorzy całego przedsięwzięcia, czyli pierwsi właściciele kamienicy – Leopold Barc i jego żona Filipina. Aby kupić działkę w Gdyni, sprzedali swoją fabrykę czekolady w Bydgoszczy. Natomiast budowę domu sfinansowano dzięki dolarom, jakie Filipina otrzymywała od swojego męża, który pracował jako odlewnik w USA – informuje Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.

Budynek ma skromną formę i delikatne dekoracje. Najbardziej charakterystycznym elementem kamienicy jest umieszczona w centrum elewacji frontowej szeroka loggia. Było to pierwszy budynek w Gdyni, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Na uwagę zasługują tynki użyte do wykończenia budynku – zastosowano charakterystyczne dla architektury tego okresu tynki barwione w masie: na płaszczyźnie głównej elewacji gruboziarniste beżowo-żółte z dodatkiem kruszywa z marmuru Biała Marianna, na płytach balustradowych loggii – również beżowo-żółte ale drobno zacierane, a w parterze i na opaskach wokół okien oraz wokół loggii – zielone, dekoracyjne, rowkowane tynki kamieniarskie z przebijającym białym oraz szarym kruszywem.

Fragment tynków przed i po oczyszczeniu

Z biegiem lat elewacja frontowa budynku utraciła dawną świetność – powierzchnię pokryły silne zabrudzenia oraz wybielenia powstałe w wyniku zaciekania wody, natomiast parter został zdominowany przez chaos reklamowy i płyty przykrywające oryginalne, szczególnie wartościowe zielone tynki kamieniarskie. Główne wejście do budynku zostało zlicowane z płaszczyzną witryn sklepowych.

Eksperci sięgali po różne metody, aby oczyścić tynki z czarnych zabrudzeń. Początkowo wykorzystali środek chemiczny, który ostatecznie nie spełniał oczekiwań. Dlatego zdecydowano się na laserunkowe scalenie elewacji, a w przypadku dwóch płaszczyzn balkonów – skucie skorodowanych tynków i uzupełnienie nowymi wykonanymi na wzór pierwotnych. Skład tynków do uzupełnień był dobierany już na budowie.

Aby przywrócić budynkowi dawny wygląd usunięto dobudowaną wnękę wejściową. Według oryginalnego zamysłu architekta wejście do budynku było cofnięte. Na taką ingerencję zgodziła się wspólnota mieszkaniowa.

Dofinansowanie z budżetu miasta na remont kamienicy wyniósł 83 400 zł. Prace remontowe wykonała firma RAD BUD, a nadzór konserwatorski pełniła Kamila Ślefarska.

Czytaj też: Kamienica | Elewacja | Renowacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Gdynia, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków