Zakończył się II etap inwestycji Gdynia Waterfront realizowany przez firmę Vastint Polska. To nowoczesny kompleks będący połączeniem powierzchni biurowych i mieszkalnych. Budynki zostały zaprojektowane przez architektów z biura JEMS architekci, którzy stworzyli pomiędzy nimi publiczne place dla wszystkich mieszkańców. Ważnym elementem założenia stał się historyczny krzyż, który poddano renowacji.
Gdynia Waterfront powstaje pomiędzy ulicami Hryniewickiego, Waszyngtona i Skwerem Kościuszki. To wielofunkcyjny koncept z budynkami mieszkalnymi i biurowcami oraz powierzchniami dla handlu, usług i kultury.
Jeszcze w pierwszych latach istnienia Gdyni w tym miejscu znajdowała się plaża i brzeg morza. Ulica Waszyngtona wyznaczona była monumentalnymi gmachami, takimi jak Państwowy Instytut Meteorologiczny oraz budynek Żeglugi Polskiej (oba z elementami stylu art deco) oraz mniej monumentalnym budynkiem Biura Budowy Portu.
Istotą nowego kompleksu jest jego wielofunkcyjność, duża liczba przestrzeni publicznych i ogólna dostępność niemal całego terenu. Poszczególne funkcje są jednak zgrupowane w różnych częściach kompleksu. Pomiędzy wszystkimi budynkami urządzone są przejścia mające charakter placyków i zielonych uliczek ze starannie zaprojektowaną roślinnością. Przejścia te umożliwiają płynne przechodzenie przez cały kompleks. Nie ma tu ślepych ulic, zamkniętych podwórek studni.
Projekt Gdynia Waterfront II autorstwa pracowni JEMS architekci wyłoniony został również w konkursie architektonicznym rozstrzygniętym w 2015 r. Konkurs zorganizował inwestor zapraszając do niego sześć renomowanych pracowni, obok JEMS-ów pracownie Fort, JSK, Kuryowicz & Associates, APA Wojciechowski oraz Warsztat Architektury.
Architekci projektując elewacje budynków tworzyli dziesiątki rysunków studyjnych. Ich celem było uchwycenie wspólnego dla ulicy rytmu elewacji i podcieni. Tu punkt wyjścia dla analiz stanowił przedwojenny gmach Żeglugi Polskiej z 1927 r. projektu Adama Ballenstedta. Nie chodziło o naśladownictwo, lecz stworzenie harmonijnego wnętrza ulicy, podkreślającego dodatkowo walory przedwojennej zabudowy. Jej najciekawsze „momenty” zostały wyeksponowane przez stworzenie osi widokowych z terenu Gdynia Waterfront.
Od strony ul. Waszyngtona wybudowano dwa eleganckie budynki o funkcji biurowej z parterami przeznaczonymi na lokale użytkowe oraz podziemną halą garażową.
Każdy z budynków posiada własny, indywidualnie zaprojektowane lobby z recepcją i holem windowym. Pomieszczenia zostały wykończone przy użyciu betonu architektonicznego, dużej ilości okładzin drewnianych nadających wnętrzom ciepła, spotęgowanej wyposażeniem w meble tapicerowane i dywany. Wchodząc do lobby konkretnego biurowca nie pomylimy go z recepcją innego budynku.
Ważnym elementem Waterfront II jest Krzyż kaszubski. Ustawiony został w 1921 r. u nasady tymczasowego molo, kiedy to wbijano pod nie pierwsze pale. Kiedy zaś w 1923 r. uroczyście otwierano port w Gdyni, krzyż wraz z portem poświęcony został przez ówczesnego prymasa Polski w obecności prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W 1932 r. krzyż został przeniesiony w obecne miejsce przy dawnej ulicy Nabrzeżnej i ustawiony na plaży na wprost budynku Biura Naczelnika Portu. Dziś w tym miejscu plaży dawno już nie ma. Krzyż zniszczony w czasie okupacji przez Niemców i odtworzony po wojnie stoi jednak w tym samym miejscu. Obecnie znajduje się pośrodku jednego z placyków. Otoczony wokół piaskiem, ma przypominać o przeszłości miejsca i jego pierwotnym usytuowaniu na plaży. Inwestor zadbał o miejsce do składania kwiatów i zapalenia znicza.
Obok biurowców, w drugim etapie inwestycji powstały także dwa budynki mieszkalne, usytuowane na wysokości kompleksu Sea Towers. Nie stanowią osamotnionej wyspy pośród biurowców, ponieważ już obecnie w pobliżu na Molo Rybackim, pomiędzy Basenem Prezydenta a basenem im. inż. Wendy, powstał kompleks mieszkaniowy Yacht Park. Przy budynkach zaprojektowano zielone dziedzińce stanowiące przestrzeń półprywatną, odgrodzoną od ogólnodostępnej przestrzeni kompleksu. Apartamentowce te są nieco wyniesione w stosunku do poziomu ulicy Waszyngtona.
Od strony biurowców fasady posiadają tarasy-loggie z charakterystycznymi pionowymi rurami nawiązującymi do masztów jachtowych. Zewnętrzne ściany tarasów i dzielące je przepierzenia zostały ocieplone panelami z materiałów imitujących drewno. Ostatnie kondygnacje budynków są wycofane i z dwu stron otoczone tarasami. Na parterze od strony Sea Towers i biurowca Banku PKO BP przewidziano lokale usługowe.
projekt: JEMS Architects
źródło: VASTINT
Czytaj też: Gdynia | Miasto | Biurowiec | Mieszkanie | whiteMAD na Instagramie