Gdynia: ścianę budynku w centrum ozdobiła nowa płaskorzeźba

Metalowa płaskorzeźba to efekt pracy zespołu Traffic Design. To kolejny przykład metaloplastyki wykorzystanej w przestrzeni publicznej, która pozytywnie wpływa na estetykę miasta.

Nowa płaskorzeźba zawisła na odświeżonej elewacji budynku przy skrzyżowaniu ulic Derdowskiego i Żeromskiego. Rzeźbę zaprojektował duet S.C. Szyman we współpracy Jacek Wielebski z Traffic Design. Pierwszy z nich znany jest w Gdyni z wystaw oraz realizacji muralowych (przykładem jest praca przy ulicy Mściwoja). Abstrakcyjna kompozycja składa się z ażurowych elementów w kolorze dopasowanym do budynku.

Na potrzeby montażu odmalowaliśmy elewację z zielonych barw, aby była spójna z kolorystyką wyższych pięter budynku oraz metaloplastyki. Długo szukaliśmy też właściwej lokalizacji dla samej płaskorzeźby SC Szymana, aby dopełnić kompozycję zdecydowaliśmy się na doprojektowanie abstrakcyjnych kształtów, które można już oglądać na budynku znajdującym się na rogu ulicy Derdowskiego i Żeromskiego – mówi Monika Domańska z Traffic Design.


To już kolejna taka realizacja, którą w Gdyni przeprowadził zespół Traffic Design. Pierwszym elementem sztuki w przestrzeni publicznej była “Meduza” zaprojektowana przez Adelę Madej. Jest to ilustracja wycięta z blachy i zamontowana na dystansie na fasadzie bloku przy ulicy Traugutta. Dzięki tej formie montażu wydaje się lekka – „pływa” przy ścianie. Jej cień zmienia się wraz z ruchem słońca, co powoduje inny odbiór dzieła o różnych porach dnia. Pomysł na meduzę zrodził się z faktu, że właściciel kamienicy, na której umieszczono ilustrację jest emerytowanym naukowcem związanym z morzem. Więcej o “Meduzie” pisaliśmy w artykule TUTAJ.

Innym przykładem estetycznej interwencji jest projekt zrealizowany w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Traffic Design chcąc poprawić estetykę ulicy Focha wymienił tam tabliczki z numerami budynków oraz wzbogacił o detale architektoniczne z metalu. O zmianach na ulicy Focha pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Gdynia | Detal | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Rafał Kołsut / Traffic Design