Gdynia stawia na deszczówkę. Na osiedlu stanęły zbiorniki do jej gromadzenia

W Gdyni ruszył program, dzięki któremu mieszkańcy, a także wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotację na realizację inwestycji, które pomogą gromadzić deszczówkę. Dofinansowanie może wynieść nawet 10 000 zł.

Zbieranie deszczówki jest coraz popularniejsze w Polsce. Dzięki tak zgromadzonej wodzie można podlewać drzewa i inne rośliny bez zużywania wody z kranu. Deszczówka zamiast do kanalizacji trafia do pojemników, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

W Gdyni oferuje dotacje na realizację inwestycji, które zwiększają mikroretencję. Może to być 80% poniesionych kosztów – do kwoty nawet 10 000 zł. Środki mają szansę otrzymać osoby fizyczne i prawne, w tym spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy posiadający tytuł prawny do nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gdyni. Jedna ze wspólnot mieszkaniowych, która zrealizowała już taką inwestycję, to wspólnota działająca przy ul. Solnej w Wielkim Kacku. Impulsem do podjęcia takiego działania były drzewa, które mieszańcy posadzili w swojej najbliższej okolicy.

Nabraliśmy przekonania, że za 20-30 lat drzewa będą cennym zasobem. W związku z tym postanowiliśmy zadrzewić nasze osiedle. Po posadzeniu drzew szukaliśmy pomysłu na to, jak je podlewać. I tak padło hasło, żeby zacząć gromadzić wodę deszczową, którą w tej chwili przez rynny odprowadzamy do kanalizacji, więc w jakiś sposób ją marnujemy – tłumaczy Kajetan Lewandowski, mieszaniec Wielkiego Kacka.


Wspólnota postanowiła skorzystać z dotacji oferowanej przez miasto. Jej przedstawiciele złożyli wniosek oraz odpowiednie dokumenty do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Dotacja pozwoliła na zakup 11 beczek (każda o pojemności 440 litrów) oraz zestawu akcesoriów niezbędnych do ich montażu.

Ostatnie dni obfitowały w ciepłą, słoneczną pogodę. Opady pojawiały się sporadycznie i nie były na tyle obfite, by zasilić przydomowe trawniki, krzewy czy drzewa. Zgromadzona wcześniej w beczkach deszczówka pozwala w ciepłe, suche dni podlać rośliny bez konieczności korzystania z wody z kranu. To oszczędność dla portfela, ale także działanie przyjazne środowisku.

Czytaj też: Gdynia | Ekologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

fot. Paweł Kukla, źródło: UM Gdynia