Gdynia stawia na parklety. Tak zmienia się ulica Starowiejska

Nowe parklety ustawiane są na ulicy Starowiejskiej. To miejsca odpoczynku, z których korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy. Wkrótce remont ulicy dobiegnie końca.

Umowę na przebudowę ulicy Starowiejskiej w Gdyni miasto podpisało w połowie 2022 roku. Celem jest remont ulicy Starowiejskiej, która ma stać się przestrzenią przyjazną pieszym i rowerzystom. Ulica ma stanowić atrakcyjne miejsce do odpoczynku. Dzięki infrastrukturze mieszkańcy i turyści będą mogli zatrzymać się odpoczywając na nowych ławkach, a nie traktować ulicę wyłącznie komunikacyjnie.

Dzięki przebudowie ulicy Starowiejskiej zmieni się też fragment ulicy Abrahama. Charakterystycznymi elementami przebudowanej części są platformy z kwiatami i kolorowymi ramami.

Są to przestrzenie, które są dedykowane bezpośrednio mieszkańcom naszego miasta. Jedne z nich będą przeznaczone tylko dla firm gastronomicznych, czyli firm, które prowadzą tutaj swoją działalność i skorzystają z nich na wyłączność, wynajmując od nas te miejsca. Drugi rodzaj to parklety, czyli miejsca, gdzie będzie można usiąść, spokojnie odpocząć. Właśnie montujemy na nich meble miejskie, czyli na przykład ławki – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W sumie pojawiło się siedem wypoczynkowych parkletów z ławkami czy siedziskami i siedem platform, które po ustawieniu krzeseł i stolików zmienią się w ogródki gastronomiczne. Nowe elementy zbudowane są ze stalowej konstrukcji i kompozytowych desek. Użytkowników od jezdni parklety oddziela balustrada z kwiatowymi donicami.

Stalowe elementy mają czerwony kolor, zwany Rotbraun, czyli brązowa czerwień, który pojawił się wcześniej też na nowych słupach oświetleniowych – taka barwa w publicznej przestrzeni Gdyni jest nowością. Kolor wybrał plastyk miejski, a jego odcień nawiązuje do cegieł, z których powstawały pierwsze zabudowania w tym miejscu. Platformy różnią się wielkością i układem, a wszystkie z nich stanęły na jezdni – tam, gdzie wcześniej poza postojem dla aut nie było miejsca zarezerwowanego bezpośrednio dla pieszych.


Dodatkowe donice stanęły również w tych miejscach ulicy, gdzie nieodpowiedzialne parkowanie (czyli wbrew znakom zakazu) mogłoby w przyszłości ograniczać widoczność i tworzyć zagrożenie dla przechodniów. Już rosną w nich m.in. rokitniki, kruszyny, trzcinniki, kostrzewy, szałwie, kolorwe tulipany czy narcyzy, które będą jeszcze tego lata cieszyć oko użytkowników. Zieleni po zakończonej przebudowie będzie jeszcze więcej, bo na Starowiejskiej już przybyły 73 nowe drzewa, a na fragmencie Abrahama – kolejnych 30 drzew.

fot. Kamil Złoch, źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Meble miejskie | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie