Gdynia: włoscy artyści namalowali mural. Zasłoniła go wielka reklama

Mural wykonał duet włoskich artystów Sten Lex. Na ścianie budynku przy ulicy Świętojańskiej 139 pojawił się w 2014 roku w ramach czwartej edycji festiwalu Traffic Design. Pod koniec lata mural zasłoniła wielka reklama firmy rekrutującej pracowników.

Mural powstał na ścianie budynku projektu Bohdana Lecharta z 1931 roku. Gmach znajduje się na Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Aby ozdobić modernistyczny budynek w 2014 roku jego ścianę pokrył mural duetu Sten Lex. Artyści wykonali go w charakterystyczny dla siebie sposób – przy wykorzystaniu techniki “stencil poster”, która polega na łączeniu szablonów z plakatami.

Artyści najpierw drukują wielkie pasy z całością projektu, następnie pasy przyklejają na ścianie i wycinają zadrukowane pola. W efekcie powstaje gigantyczny szablon, którego otwory zostają zamalowane.

Mural zdobił budynek przez siedem lat. Aż do 2021 roku, kiedy niemal w całości został zasłonięty przez nielegalną reklamę.

W dniu kiedy montowano siatkę od rana dostawaliśmy od znajomych i internautów wiadomości ze zdjęciami z procesu wieszania reklamy. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Skontaktowaliśmy się z Biurem Plastyka, które od pierwszego dnia wspierało nas w działaniach mających na celu zdjęcie tego okropieństwa. Następie rozmawialiśmy z Biurem Konserwatora Zabytków, ponieważ kamienica należy do Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – z żadną z powyższych miejskich jednostek reklama nie była konsultowana. Dalej telefony do Administracji i zarządu wspólnoty. Niestety bez sukcesu. Dowiedzieliśmy się, że estetyka przestrzeni publicznej i wartość modernistycznej architektury to dyskusyjne tematy, nie istotne dla każdego – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Zespół Traffic Design próbował też spotkać się z przedstawicielką zarządu bloku przy Świętojańskiej 139, który podjął decyzję o zawieszeniu siatki, ale spotkanie nie doszło do skutku.


W międzyczasie interweniował Plastyk Miasta do którego zgłosiło się więcej niezadowolonych mieszkańców. Niestety mijały kolejne dni i tygodnie, a nielegalna reklama nadal wisi. W związku z tym zdecydowaliśmy się umieścić post na naszym Facebooku, aby zwrócić szerszej publiczności uwagę na problem. Pod siatką znajduje się wyjątkowy mural włoskiego duetu Sten & Lex, którzy przyjechali na 4 edycję festiwalu Traffic Design w 2014 roku. Ich prace i charakterystyczny styl można podziwiać na całym świecie od Rzymu przez Chiny po USA. Niestety w Polsce przegrali z nielegalną reklamą – Monika Domańska, Traffic Design.

Redakcja whiteMAD próbowała uzyskać komentarz firmy Altego. Zapytaliśmy firmę, czy miała świadomość, że ich reklama zasłoni mural oraz czy zamierzają ją usunąć? Jeśli otrzymamy odpowiedź to zaktualizujemy artykuł.

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Elewacja | Murale | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Alka Murat