Gdynia: zamiast ścinać, drzewa przesadzono w nowe miejsce

To dobry przykład traktowania zieleni. UM Gdynia informuje, że drzewa rosnące przy ruchliwym skrzyżowaniu na Witominie zostały przesadzone w nowe miejsce z powodu prac budowlanych. Teraz rosną pod oknami mieszkańców pobliskiego bloku.

Po zakończeniu prac przebudowy skrzyżowania drzewa wprawdzie nie powrócą na swoje pierwotne miejsce, ale wykonane zostaną nowe nasadzenia. Drzewa zostały przeniesione w ostatni czwartek z pomocą specjalistycznego sprzętu do przesadzania dużych drzew.

Akcja przesadzenia drzew spowodowana planowaną rozbudową ulicy Chwarznieńskiej oraz budową drogi rowerowej. Miejsce, gdzie rosły jeszcze kilka dni temu zmieni się wkrótce w wielki plac budowy. W sumie do nowego, bezpiecznego miejsca trafiły lipy i dąb.

(…) młode lipy (i dąb) wpadły po kolei w objęcia dużych szczypiec, razem z korzeniami i ziemią powędrowały w górę, a następnie – po zaledwie kilkusetmetrowej drodze na pokładzie tej samej ciężarówki – osadziły się już w swoich nowych miejscach. Później tylko drobne poprawki, dosypanie ziemi i… gotowe. Nic, tylko dalej rosnąć – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Przebudowa skrzyżowania ma zakończyć się wiosną 2024 roku.

Właśnie rozpoczęliśmy remont ulicy Chwarznieńskiej. W przypadku tej inwestycji mamy sporo dobrych wiadomości: po pierwsze, już na tym etapie zamiast wycinać – przesadzamy dziesięć najbardziej cennych i przyszłościowych drzew, które zostaną na nowo posadzone w pobliżu, na terenie zieleni przy ulicy Małokackiej i Konwaliowej. Po zakończeniu prac budowlanych zostanie również odtworzona zieleń przyuliczna, a przy nowej drodze posadzonych zostanie blisko 100 sztuk drzew i 1000 krzewów – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


W akcji przesadzania zaangażowany był Wydział Ogrodnika Miasta Gdynia. Przy przesadzaniu drzew nie ma gwarancji, że wszystkie rośliny przyjmą się w nowym miejscu (istnieje ryzyko uschnięcia drzewa), ale szanse na powodzenie takiej operacji można zwiększyć.

Wytypowaliśmy dziesięć sztuk drzew, które są najlepszej jakości, na tyle młode i silne, żeby przeżyć szok, jakim jest przesadzanie. Jest na miejscu profesjonalna przesadzarka, którą drzewa razem z całą bryłą korzeniową są przesadzane w nowe miejsca, przy ulicy Konwaliowej. Mamy tutaj konkretnie dziewięć lip i jeden dąb. To drzewa, które są przyszłościowe, dają naprawdę duże rokowania na to, że przeżyją – mówi Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.

Mamy nadzieję, że podobne traktowanie zieleni w miastach stanie się normą, a nie wyłącznie pozytywnym przykładem.

fot. Kamil Złoch, źródło: UM Gdynia (www.gdynia.pl)

Czytaj też: Ekologia | Gdynia | Place, Skwery, Parki | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły