Gdynia: zaniedbany pawilon z PRL zmienił się w Centrum Sąsiedzkie Przystań

O prawdziwej rewolucji mogą mówić mieszkańcy osiedla Opata Hackiego – Zamenhofa na Chyloni w Gdyni. Zapuszczony plac między blokami zmienił się w nowoczesny skwer, a znajdujący się w pobliżu pawilon z PRL wyremontowano zmieniając go w Centrum Sąsiedzkie Przystań.

Przebudowa z Gdyni walczy w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Do finału konkursu zgłoszono ponad 70 obiektów z całej Polski. Gdyńska realizacja startuje w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych”. 

O tej metamorfozie można napisać grubą książkę. Na osiedlu pomiędzy dwoma rzędami bloków biegł piaszczysty trakt, który po deszczu zmieniał się w zalany teren z kałużami. Z kolei w gorące dni panowała tam aura zbliżona do pustyni. Wystarczył lekki podmuch wiatru, aby w powietrze wzbijały się grube warstwy kurzu. Przeprowadzona zmiana polegała na całkowitej reorganizacji ruchu, a klepisko między blokami zmieniło się w przestrzeń rekreacyjną. 

Centrum Sąsiedzkie Przystań
Tak wyglądał budynek przed remontem

Są tam teraz place zabaw, ławki, mała architektura. To miejsce spotkań mieszkańców w każdym wieku – miejsce bardzo ważne, bo maleńkie mieszkania w blokach nie dają możliwości spotykania się w domach. Dziś z ochotą korzystają z nowourządzonego terenu oraz możliwości jakie daje Przystań – powstały w ramach rewitalizacji dom sąsiedzki. Kiedy pierwszy raz wszedłem na Zamenhofa kilkanaście lat temu, to tam była tam jedna rozwalona piaskownica i zardzewiała huśtawka. Dziś to Eldorado dla dzieciaków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.Centrum Sąsiedzkie Przystań

Centrum Sąsiedzkie Przystań znajduje się przy ul. Opata Hackiego 33 w budynku powstałym jeszcze w okresie PRL. Obiekt przebudowano, zaadaptowano pomieszczenia magazynowe i warsztatowe, z budynku mogą już korzystać osoby niepełnosprawne. To dwukondygnacyjny budynek, w którym znalazła się duża kuchnia, sala do zajęć ruchowych i warsztat techniczny. Działa tu również filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – obiekt jest więc osiedlowym domem kultury.

Na realizację można głosować wchodząc na stronę konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Czytaj też: Gdynia | Metamorfoza | Renowacja | Urbanistyka

Projektant: BPBK S.A. Gdańsk, ARSA Bomerski i Partnerzy Sp. P. Architektoniczne Studio Autorskie Gdańsk

Wykonawca: Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Gdynia, PHU FRONTEX Tomasz Dyczyj Wejherowo

fot. Aleksander Trafas, źródło: gdynia.pl; źródło: Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie Sp. z o.o. – organizatorzy konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.