Gdynia: zaniedbany skwer zmienili w park. O jego budowie zdecydowali mieszkańcy

“Kosmiczna kieszonka” to projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Ten niewielki park powstał w Gdyni przy ulicy Steyera na Pogórzu.

Park “Kosmiczna kieszonka” jest przykładem parku kieszonkowego, czyli niewielkiego terenu zieleni, który jest blisko zabudowy mieszkalnej i użytkownikom umożliwia znalezienie miejsca do odpoczynku lub zabawy w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni. O powstaniu nowego parku zdecydowali sami mieszkańcy, którzy głosowali na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Każdy z projektów jest wyjątkowy i w pozytywnym sensie zaskakujący. W tym przypadku głównym założeniem koncepcyjnym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni o indywidualnym charakterze, inspirowanej przestrzenią kosmiczną. To kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

Nowy park kieszonkowy zaprojektowano tak, aby jego geometria nawiązywała do przestrzeni kosmicznej – powstała droga łącząca pojedyncze obiekty galaktyczne. Niewielkie okrągłe miejsca odpoczynku symbolizujące gwiazdy zostały wykonane z betonu luminescencyjnego, który delikatnie świeci po zmroku.

Gwiazdy połączone zostały alejkami o geometrycznym układzie, podkreślonym regularnymi nasadzeniami roślin – odmiennym zestawem dla każdej z nich.


Każda gwiazda ma indywidualny charakter, który akcentują różne gatunki krzewów i bylin, dobrane w sposób, który zapewni efekt dekoracyjny przez cały sezon wegetacyjny. Pojawi się tam osiem drzew, 353 krzewów i 2329 bylin – mówi naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta Tadeusz Schenk.

Dodatkowo park ozdobiły elementy małej architektury: cztery ławki, kosz na śmieci i tablica informacyjna. Przygotowano też miejsce, w którym można ustawić lunetę do obserwacji nocnego nieba.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji zielonych przestrzeni miejskich to niemal 630 tys. zł.

Czytaj też: Gdynia | Zieleń | Park  | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

źródło: UM Gdynia