Gdynia: zamiast wyciąć drzewa

Gdynia: zamiast wyciąć drzewa pod budowę drogi, przesadzili je do parku.

Remont, czy budowa nowej drogi nie musi oznaczać wycinki przydrożnych drzew. Władze miasta Gdynia zamiast wyciąć drzewa pod budowę drogi i nowego węzła komunikacyjnego, postanowiłu przenieść je do parku. Dwadzieścia trzy drzewa znajdujące się przy gdyńskiej ul. Wielkopolskiej w rejonie węzła Karwiny podzieliły los tamtejszych dębów, które jesienią zostały… przesadzone w inne miejsce. Dzięki nowoczesnej technologii rosnące tam klony, dęby, lipy i jesiony zostały wykopane razem z korzeniami i posadzone w powstającym właśnie w ramach Budżetu Obywatelskiego parku przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku.

Trwają prace przygotowawcze do inwestycji „Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny”. Wobec planowanego wyniesienia terenu na potrzeby budowy węzła, pozostawienie rosnących tam drzew okazało się niemożliwe. Dzięki staraniom miasta udało się jednak uchronić je przed wycinką. W listopadzie ubiegłego roku przeszło 100 młodych dębów z ciągu ul. Wielkopolskiej zostało przesadzonych do parku w Kolibkach. Tam przeczekają aż do zakończenia budowy. Podobny los spotkał nieco starsze drzewa również rosnące w okolicach węzła.

“Szanujemy drzewa a dzisiejsza technologia pozwala nam na to, by cenne okazy przesadzać przy okazji inwestycji a nie je wycinać” – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

fot. Paweł Kukla / www.gdynia.pl

Łącznie 23 drzewa zostały dziś przesadzone na skwer przy zbiegu ulic Starodworcowej i Nowodworcowej, gdzie zostaną częścią powstającego właśnie parku.

“To bardzo atrakcyjny i ciekawy projekt, który realizujemy w ramach Budżetu Obywatelskiego, i który zmieni oblicze tej części dzielnicy. Bardzo się cieszę, że w ramach urządzania tego terenu trafią tam drzewa, które wykopaliśmy przy ul. Wielkopolskiej” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

fot. Paweł Kukla / www.gdynia.pl

Ze względu na gabaryty drzew konieczne było użycie specjalistycznego sprzętu – samochodu-przesadzarki z ramieniem koparki, będącego w stanie wykopać drzewo razem z częścią jego systemu korzeniowego. Zadowoleni z podjętych działań są również mieszkańcy Wielkiego Kacka, radni dzielnicy oraz wnioskodawcy projektu w Budżecie Obywatelskim.

“Przesadzenie 23 drzew na raz to wydarzenie bezprecedensowe w historii Gdyni. Zmiany na ulicy Starodworcowej poparło w Budżecie Obywatelskim 1005 mieszkańców Wielkiego Kacka. Nowy skwer, ale także oświetlenie przed szkołą nr 20 – będące także częścią tego projektu – wpisują się w miejską politykę klimatyczną i poprawy bezpieczeństwa pod szkołami. Chciałbym podziękować wszystkim za ogromną pracę włożoną w realizację tego projektu.” – mówi Kajetan Lewandowski, wnioskodawca projektu w Budżecie Obywatelskim

“Za sprawą projektów z Budżetu Obywatelskiego ulica Starodworcowa staje się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców. Już niebawem nieopodal skweru w ramach projektu miejskiego z Budżetu Obywatelskiego Gdynia 2019 realizowany będzie jeden z 9 parków kieszonkowych w Gdyni, dzięki czemu powstanie kolejna zielona przestrzeń rekreacyjna w tym rejonie dzielnicy” – komentuje Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack

Nowy park ozdobią w sumie 23 przesadzone drzewa. Przy ul. Starodworcowej nowy dom znajdzie 9 lip drobnolistnych, 8 dębów szypułkowych oraz po 3 klony jawor i jesiony wyniosłe.

Czytaj też: Las | Ekologia | Gdynia | Zieleń | Park

źródło: materiał pochodzi ze strony – www.gdynia.pl
zdjęcia: Paweł Kukla