Genewa: pierwsze miasto w Szwajcarii, które zakazuje umieszczania reklam

Decyzję o zmianach prawa podjęli miejscy radni. W efekcie Genewa będzie pierwszym miastem w Szwajcarii, w którym będzie obowiązywał zakaz umieszczania reklam i plakatów w przestrzeni publicznej.

Według radnych reklamy w przestrzeni publicznej zniekształcają obraz miasta, a Emmanuel Deonn z inicjatywy obywatelskiej Zero Pub stwierdził, że reklamy próbują “sprzedać marzenia, które są nieosiągalne dla wielu osób”.

Inicjatywa Zero Pub powołana została cztery lata temu – tyle trwało namówienie miejskich radnych do zmian w prawie. Teraz postulaty członków inicjatywy stają się rzeczywistością. Od 2025 roku na ulicach Genewy promować będzie można wyłącznie kulturalne wydarzenia. Przestrzenie, na których wcześniej eksponowane były plakaty reklamowe mają zostać “uwolnione” i przekazane mieszkańcom, którzy zdecydują, jak te przestrzenie ozdobić. Póki co nie są znane plany, w jaki sposób zostaną zagospodarowane.


Przeciwnicy nowego prawa wskazują, że budżet miasta Genewa straci na zmianach w prawie ponad 4 mln franków, a w miejscu dawnych reklam pojawi się szpetne graffiti. – “Sytuacja finansowa Genewy jest ponura, z deficytem 40,8 mln franków w budżecie na nadchodzący rok. Do 2028 roku należy oszczędzać 7 mln CHF rocznie, aby przywrócić równowagę w rachunkach. Zakaz komercyjnych reklam na billboardach, które przynoszą 4,3 mln franków do kasy miasta każdego roku, przychodzi w najgorszym możliwym momencie” – czytamy komentarz “Neue Zuercher Zeitung”, który publikuje serwis Wirtualnemedia.pl.

Nowe prawo zacznie obowiązywać od 2025 roku.

Czytaj też: Szwajcaria | Wydarzenia  | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

źródło: PAP