Com_NextArchitects_Changsha_LuckyknotBridge_20160410

Jest genialna! Kładka dla pieszych jak turystyczna atrakcja

Ma 185 metrów długości i śmiało może uchodzić za jedną z najpiękniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Nietypowa kładka dla pieszych połączyła dwie części chińskiego miasta.

Czerwona kładka dla pieszych zaprojektowana została przez architektów z pracowni NEXT architects. Projekt holenderskich architektów udowadnia, że miejska infrastruktura może być atrakcyjna jak dzieło sztuki i projektanci nie muszą się ograniczać do sprawdzonych rozwiązań proponowanych przez inżynierów. Węzeł szczęścia (bywa również nazywany Dragon King Kong Bridge) zbudowany został w mieście Changsha w Chinach. Jego projekt wyłoniono w zorganizowanym w 2013 r. konkursie. Wygrała go holenderska pracownia, która słynie z niestandardowych rozwiązań.

Budowa konstrukcji rozpoczęła się w 2014 r. i trwała kilka miesięcy. Całość unosi się 24 metry nad rzeką i ma długość 185 metrów. Kładka ma formę powyginanej wstęgi. Jej fragmenty unoszą się i opadają, przez co pieszy nie porusza się po jednej płaszczyźnie, ale w niektórych częściach musi pokonać schody. Taka wędrówka się jednak opłaca. W najwyższym punkcie kładki stworzono punkt widokowy, z którego doskonale widać koryto rzeki i zabudowania.


Z kładki korzystają nie tylko mieszkańcy. Po otwarci stała się ulubionym miejscem turystów. Czerwona kładka dla pieszych efektownie prezentuje się nocą. Architekci zaproponowali podświetlenie LED, które uwydatniło głębię koloru. Chcielibyście podobną kładkę w Polsce?

zdjęcia: Julien Lanoo (źródło: nextarchitects.com)

Więcej nietypowych kładek, mostów i mebli miejskich znajdziecie w innych naszych artykułach tutaj.