Nowoczesny dom

Wygląda jak pasterska chata. Nowoczesny dom wśród drzew i skał

Nowoczesny dom swym kształtem przypomina stare rolnicze domki. Na niesamowity pomysł wpadli szwajcarscy architekci Selina Walder i Georg Nickisch, którzy postanowili odtworzyć dawne chatki pasterskie z regionu Flims w zupełnie nowoczesnej odsłonie.

I tak powstał projekt betonowego domku, który kształtem i funkcją jest bardzo zbliżony do swoich “przodków”. Na elewacji odciśnięte zostały stare belki, co sprawia, że materiał z jakiego została wykonana wydaje się być ciepły i naturalny.

Do budowy budynku architekci sięgnęli po ciekawe rozwiązanie. Wykorzystali stare, drewniane ściany dawnej pasterskiej chaty, które posłużyły jako szalunek. Beton wylany w takiej konstrukcji sprawił, że ściany domu mimo że są z betonu, to swym kształtem przypominają dawne chaty. Wrażenie potęguje pozostawienie betonu w swojej surowej, nieoszlifowanej formie. 

Nowoczesny dom
Nowoczesny w środku, a z zewnątrz dom przypomina pasterską chatę

Układ pozostał bez zmian. Na parterze znajduje się niewielkie palenisko oraz miejsce do jedzenia z podgrzewaną ławką i przepięknym widokiem na otaczający las. Dolny poziom zajmuje sypialnia wraz z łazienką i niesamowitym panoramicznym oknem, które dodaje całemu wnętrzu zdecydowanie najwięcej uroku! Dom trafił do serwisów internetowych specjalizujących się w krótkoterminowym wynajmowaniu domów i mieszkań. Dlatego zamieszkać może tutaj każdy.

Czytaj więcej: Beton | Domek letniskowy | Elewacja

Podstawowe informacje:

  • region: ch – switzerland, graubünden, flims
  • nazwa: refugi lieptgas
  • ukończono: 2013
  • architekci: selina walder & georg nikisch, nickisch sano walder architekten, flims dorf
  • zdjęcia: © gaudenz danuser