inwestycja w Poznaniu

Gigantyczna inwestycja w Poznaniu. Zbudują niemal nową dzielnicę

Firma ROBYG poinformowała o swoich planach wobec w stolicy Wielkopolski. Ogromna inwestycja w Poznaniu zrealizowana zostanie na Ostrowie Tumskim. Deweloper zbuduje tu osiedle, sklepy oraz infrastrukturę publiczną.

Mieszkańcy zyskają dwa nowe mosty, kładki dla pieszych, ścieżki rowerowe i drogi. Na obiekty infrastruktury publicznej deweloper chce wydać 20 mln zł. Będzie to największa inwestycja infrastrukturalna w historii miasta, jaką wykona prywatny inwestor. W sumie według planów zbudowana zostanie infrastruktura drogowa w ramach ul. Świętego Wincentego, kładka dla pieszych i ścieżka rowerowa, które ułatwią mieszkańcom dotarcie na Ostrów Tumski i Cytadelę. Dodatkowo zbudowane zostaną dwa mosty wraz z kładkami dla pieszych i rowerzystów nad Cybiną i nad Kanałem Ulgi.

Najważniejsze dla nas to przywrócenie tego terenu do użytku publicznego przy zachowaniu historycznego charakteru miejsca, jednocześnie zapewniając liczne tereny zielone. Chcemy, aby to miejsce stało się ważnym centrum rekreacyjnym dla mieszkańców, a także przyciągało turystów – musi zatem uwzględniać pełną ofertę usługową, rozrywkową, rekreacyjną, gastronomiczną, hotelową i mieszkaniową. Wybudowana przez ROBYG kładka nad Wartą przyczyni się do połącznia dwóch części Wartostrady – od ul. Św. Wincentego z ul. Szelągowską w sąsiedztwie Cytadeli. W naszej firmie dużą wagę przykładamy do ochrona zasobów naturalnych, która jest dla nas bardzo ważna, czego wyraz dajemy m.in. przez ekologiczne rozwiązania stosowane na naszych osiedlach. Dzięki temu chronimy środowisko naturalne – a jednocześnie przywracamy miastu i mieszkańcom tereny, które wcześniej były zapomniane. Nie działamy w oderwaniu od otoczenia i bez wpływu na nie. Mamy świadomość, jak ważną przestrzenią dla Poznaniaków jest Ostrów Tumski i dlatego przy projektowaniu  tego terenu chcielibyśmy zachować jak najwięcej istniejącej zieleni i nasadzić nową – czym podkreślimy wyjątkowy charakter tego miejsca – mówi Artur Ceglarz, wiceprezes zarządu ROBYG SA.


Ostrów Tumski to ważny i niepowtarzalny teren na mapie Poznania. Priorytetem powinno być zagospodarowanie tego terenu dla użytku publicznego i udostępnienie go mieszkańcom Poznania z zachowaniem historycznego charakteru, w poszanowaniu tradycji i ochrony architektury, jednocześnie chroniąc tereny zielone. Trzeba odrestaurować zabytki, ale też wybudować nową infrastrukturę. To znaczące nakłady finansowe, które może ponieść tylko podmiot prywatny – nie ma w budżecie miasta takich środków na inwestycje. Dlatego warto postawić na współpracę z doświadczonym, stabilnym finansowo podmiotem – który zrealizuje mądre i długofalowe założenia planu zagospodarowania.

Ostrów Tumski to także teren o atrakcyjnej lokalizacji. W jego sąsiedztwie od lat trwa intensywna rozbudowa, pojawiają się nowe budynki mieszkalne, biurowe, ale też modne lokale gastronomiczne.

Deweloper zapewnia, że planowana w Poznaniu inwestycja ma otworzyć Poznań na Wartę. Dlatego prócz budowy mieszkań, przewiduje wzniesienie obiektów usługowych, handlowych, gastronomicznych i hotelowych. Data startu inwestycji póki co nie została ujawniona.

Czytaj więcej: Poznań | Urbanistyka | Osiedle | Park

źródło: ROBYG