Niewielka miejscowość Kowary swego czasu słynęła z produkowanych tam dywanów. Dziś o dawnej świetności zakładu produkcyjnego przypomina jedynie mozaika zdobiąca ścianę fabryki. Niedawno wpisano ją do Gminnej Ewidencji Zabytków, co otwiera drogę do ochrony dzieła sztuki.

Kowarska mozaika przedstawia dywan. Wykonana została ze 170 tysięcy szklanych płytek i umieszczono ją na ścianie dawnej Fabryki Dywanów. Obecnie mozaika jest własnością prywatną, a samorząd nie ma środków finansowych na jej ochronę. Wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków nie gwarantuje jednak pełnej ochrony. Inaczej, gdyby mozaika trafiła do rejestru zabytków – wtedy właściciel musiałby się liczyć z koniecznością konserwacji mozaiki.

Wiszący na ścianie dywan ma 9 metrów długości i 8 metrów szerokości. Zaprojektowali go pracownicy Fabryki Dywanów w Kowarach, pracom przewodniczyła Stanisława Lewkowicz. Ceramiczne płytki mają wymiary 2×2 cm i powstały w 18 różnych kolorach. Wszystkie pozyskano w Wałbrzyskiej Fabryce Porcelany. W sumie prace nad mozaiką trwały ponad trzy miesiące. Powstały dywan naśladuje dywan szenilowy typu smyrneńskiego. Właśnie tego typu dywany były tkane w kowarskiej fabryce.

Powstały ponad 40 lat temu mural jednak niszczeje. Co jakiś czas drobne płytki po prostu z niego odpadają. Mamy nadzieję, że nagłośnienie sprawy i wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków sprawią, że mozaika jeszcze odzyska dawny blask.

fot. Muzeum Sentymentów (muzeumsentymentow.pl, facebook.com/MuzeumSentymentow), zdjęcie archiwalne: tropicielehistorii.pl