Niewielka miejscowość Kowary swego czasu słynęła z produkowanych tam dywanów. Dziś o dawnej świetności zakładu produkcyjnego przypomina jedynie mozaika zdobiąca ścianę fabryki. Niedawno mozaika dywanu w Kowarach wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków, co otwiera drogę do ochrony dzieła sztuki.
Kowarska mozaika przedstawia dywan. Wykonana została ze 170 tysięcy szklanych płytek i umieszczono ją na ścianie dawnej Fabryki Dywanów. Obecnie mozaika jest własnością prywatną, a samorząd nie ma środków finansowych na jej ochronę. Wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków nie gwarantuje jednak pełnej ochrony. Inaczej, gdyby mozaika trafiła do rejestru zabytków – wtedy właściciel musiałby się liczyć z koniecznością konserwacji mozaiki.
Wiszący na ścianie dywan ma 9 metrów długości i 8 metrów szerokości. Zaprojektowali go pracownicy Fabryki Dywanów w Kowarach, pracom przewodniczyła Stanisława Lewkowicz. Ceramiczne płytki mają wymiary 2×2 cm i powstały w 18 różnych kolorach. Wszystkie pozyskano w Wałbrzyskiej Fabryce Porcelany. W sumie prace nad mozaiką trwały ponad trzy miesiące. Powstały dywan naśladuje dywan szenilowy typu smyrneńskiego. Właśnie tego typu dywany były tkane w kowarskiej fabryce.
Powstały ponad 40 lat temu mural jednak niszczeje. Co jakiś czas drobne płytki po prostu z niego odpadają. Mamy nadzieję, że nagłośnienie sprawy i wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków sprawią, że mozaika jeszcze odzyska dawny blask.
Zobacz również: Ciekawostki | Mozaika | Ceramika | Zabytek | Renowacja
Mozaika dywanu w Kowarach
fot. Muzeum Sentymentów (muzeumsentymentow.pl, facebook.com/MuzeumSentymentow), zdjęcie archiwalne: tropicielehistorii.pl