Gigantyczne murale w Łodzi. Na ścianach umieszczono ulubione obrazy mieszkańców

Projekt zrealizowali twórcy skupieni w Urban Forms we współpracy z australijskim artystą Guido van Heltenem, który stworzył murale na ścianach dwóch bloków.

Murale znajdują się przy ulicy Morcinka 2 i 4. Guido van Helten wykonał je samodzielnie. Prace rozpoczął już w czerwcu, kiedy specjalnie w tym celu przybył do Łodzi. Projekt ten jest wyjątkowy, ponieważ ściany, które pomalował Australijczyk wcześniej pokrywał „bliźniaczy” mural artystów: Cekasa, Chazme, Proembriona, Sepe i Tone. Stary mural przez lata niestety uległ zniszczeniu. Renowację postanowiono wykonać w nietypowy sposób.

Artysta postanowił ściśle współpracować z mieszkańcami łódzkich bloków. By poznać artystyczny gust mieszkańców Zarzewa, Fundacja Urban Forms zorganizowała piknik rodzinny. Spotkanie miało na celu zaangażowanie społeczności w rozmowy o ich ulubionych dziełach sztuki. Mieszkańcy przynosili więc obrazy, które od dziesięcioleci zdobią ściany ich mieszkań, często były to rodzinne pamiątki.

Podczas pikniku artysta wykonał fotografie, które posłużyły mu do zaprojektowania muralu. W trakcie realizacji projektu Guido van Helten postanowił jeszcze bardziej zaangażować najmłodszych mieszkańców osiedla i poprosił ich o wykonanie własnych malowideł. Jedno z nich – „Łeba”, pojawiło się na muralu. Źródłowy malunek wykonał kilkuletni chłopiec.

Charakterystyczne dla dzieł Australijczyka sylwetki ludzi wykonał w kolorach pasujących do elewacji budynków. Mural ten uzupełniają dzieła sztuki zaczerpnięte z domów mieszkańców osiedla.

źródło: Urban Forms

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły