słonie w Londynie

Gigantyczne słonie w Londynie. To akcja promująca ochronę zwierząt

Gigantyczne słonie pojawiły się w Londynie na początku maja. To element wystawy, która ma promować koegzystencję człowieka ze zwierzętami. Po zakończeniu wystawy rzeźby wystawione zostaną na sprzedaż.

Jest ich sto. Naturalnej wielkości słonie wykonano z drewna. Rzeźby stworzyli rzemieślnicy, którzy na co dzień mieszkają w stanie Tamilnadu w południowej części Indii. Wszystkie słonie wykonane zostały z lantany, której nadmierny wzrost stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody Indii. Słonie to największy ssak lądowy żyjący na Ziemi. Aby przetrwać potrzebują dużych obszarów ziemi obfitujących w żywność i wodę.

Słonie w Londynie ustawiła międzynarodowa organizacja Elephant Family. To element kampanii CoExistence, która obejmuje cykl warsztatów i akcji kulturalnych szerzących świadomość ludzi o problemach zwierząt. Słonie początkowo ustawiono przed Pałacem Buckingham, jednak w połowie trwania wystawy “zwierzęta” przeniesione zostały do miejskich parków. Wkrótce rzeźby trafią na licytację. Ile kosztują drewniane słonie? Cena wywoławcza małego słonia to 6 tysięcy funtów. Chcąc kupić duży okaz trzeba liczyć się z wydatkiem 30 tysięcy funtów.


Dochód ze sprzedaży słoni przeznaczony zostanie na dalsze działanie organizacji Elephant Family, w tym na ochronę korytarzy dla dzikich zwierząt oraz na rozbudowę parków narodowych w Azji i Afryce. Kluczowe znaczenie ma też edukacja mieszkańców oraz lokalnych władz. Cel jest taki, aby na przykład podczas budowy nowej drogi czy linii kolejowej uwzględnić naturalne szlaki wędrówek zwierząt, by nowa infrastruktura nie wpływała na ich tryb życia.

Czytaj też: Zwierzęta | Rzeźba | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Elephant Family