Gigantyczny mural na liczącym 10 pięter bloku

Mural powstał na ścianie liczącego dziesięć pięter bloku w Krasnodarze w Rosji. Jego inicjatorzy chcieli przypomnieć, że o zmieniającym się klimacie i ochronie środowiska trzeba pamiętać każdego dnia. 

Mural powstał we współpracy z organizacją WWF Rosja, która wspiera ochronę gatunku lamparta perskiego (WWF Polska świadomie nie angażuje się w ochronę tego gatunku). Mural stworzył ilustrator posługujący się pseudonimem GOOZE. Twórca chciał, by o problemie zmieniającego się klimatu nie tylko codziennie pamiętać, ale też aktywnie próbować ten proces zatrzymać. Nasza aktywność w tej kwestii nie powinna ograniczać się wyłącznie do lajkowania postów w serwisach społecznościowych czy napisania komentarza.

Bezczynność zabiła więcej zwierząt i zniszczyła więcej lasów niż cokolwiek innego twierdzi ilustrator GOOZE.

Mural przedstawia lamparta, którego jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku można było spotkać na niemal wszystkich obszarach górskich Kaukazu. Dziś jego populacja gwałtownie spadła.

By zatrzymać ten proces WWF we współpracy z Rosyjską Akademią Nauk opracowali specjalny program przywrócenia perskiego lamparta na Kaukazie. Program polega na rozmnażaniu lamparta w niewoli i wypuszczaniu dojrzałych osobników w konkretnych obszarach. Pierwsze trzy lamparty wypuszczono na wolność w lipcu 2016 r. Obecnie w rosyjskiej części Kaukazu żyje tylko pięć perskich lampartów.

Więcej opisanych przez nas murali znajdziecie klikając tutaj.