Glenfiddich przedstawia Grand Yozakura – limitowaną serię, oddającą hołd kulturze japońskiej

Marka Glenfiddich stworzyła pierwszą szkocką whisky typu single malt, która finiszuje w unikalnych beczkach po trunku Awamori. To najnowsza edycja limitowana, w ramach cieszącej się uznaniem Grand Series, będąca połączeniem najświetniejszych smaków ze Szkocji i Japonii. Grand Yozakura to 29-letnia whisky leżakująca w destylarni Glenfiddich w Dufftown. Smak Yozakury dopełniają dębowe beczki służące wcześniej do przechowywania japońskiego trunku o najdłuższej tradycji destylacji – Awamori. Grand Series to linia niezwykłych whisky typu single malt, których proces produkcji charakteryzuje się innowacyjnym i eksperymentalnym podejściem do finiszowania trunku.

Trunek Awamori powstaje z długoziarnistego ryżu indica i tradycyjnie przechowuje się go w glinianych naczyniach, zaś proces dojrzewania zachodzi w dębowych beczkach. Mówi się, że technika wytwarzania tego alkoholu nie uległa żadnym zmianom od 500 lat. Jedynie niewielka część Awamori dojrzewa w drewnianych beczkach, co sprawia, że są one bardzo rzadkim produktem.

Grand Yozakura nawiązuje do Hanami – japońskiego “święta kwitnących wiśni”,kiedy docenia się piękno zmieniającej się przyrody dzięki kwiatom wiśni (sakura). To czas pełen optymizmu, a jednym z najlepszych sposobów na doświadczenie piękna tego wyjątkowego japońskiego święta jest podziwianie iluminacji po zmroku. W Japonii tradycja podziwiania ulotności kwitnienia określana jest jako Yozakura, czyli “nocna sakura”. Podobnie jak ten nieuchwytny moment, w którym można podziwiać piękno natury, połączenie dwóch rzadkich trunków jest nie do odtworzenia i daje szansę choć na chwilę doświadczyć magii zderzenia kultur i smaków.

Glenfiddich Malt Master, Brian Kinsman, mówi:

“Zawsze szukamy sposobów na to, by eksperymentować z nowymi finiszami, więc gdy pojawiła się możliwość, by pozyskać rzadkie dębowe beczki po Awamori, dostrzegliśmy w tym szansę na to, aby jeszcze dalej przesunąć granice i pobawić się z tym niezwykle wyjątkowym trunkiem. To pierwszy raz, gdy szkocka whisky typu single malt nabiera finiszu w takich beczkach. Za każdym razem, gdy robimy coś innowacyjnego, pozyskujemy nowe umiejętności, więc jest to ryzyko, które warto podjąć. W przypadku Awamori najpierw dokonaliśmy próby na niewielkiej liczbie młodszych beczek.”

“Awamori jest bardzo podobna do whisky, ma bardzo zróżnicowany zakres smakowy. Odkąd podjęliśmy decyzję o tym połączeniu, dowiedzieliśmy się fascynujących rzeczy o dębie, o tym, jak zmieniał się i dostosowywał poprzez kontakt z innym trunkiem. Sześć ostatnich miesięcy dojrzewania w beczkach po Awamori pozwala dopełnić łagodny profil smakowy Glenfiddich, uwydatniając finisz i wynosząc smak na nowy poziom. Dzięki tej procedurze podkreślamy odczucia smakowe i niezwykłe, ziołowe nuty nieobecne w żadnych innych seriach, ani jakichkolwiek innych trunkach, których próbowałem.”

Claudia Falcone, Glenfiddich Global Brand Director, mówi:

“Grand Series leży u podstaw innowacyjności charakterystycznej dla marki Glenfiddich i Grand Yozakura nie jest tu wyjątkiem. Jest to być może najbardziej przełomowa z dotychczasowych propozycji tej serii, a przy okazji pierwsza z limitowanych edycji. Połączenie dwóch tak rzadkich komponentów sprawia, że trunek jest jeszcze bardziej wyczekiwany i postrzegany jako wyjątkowy. Dzięki niemu podkreślamy innowacyjny charakter marki, która nie przestaje tworzyć kolejnych nowych whisky najwyższej jakości.”

Opakowanie Grand Yozakura jest ucieleśnieniem spotkania dwóch kultur. Zawiera charakterystyczną ilustrację, stworzoną przez japońską artystkę June, która czerpie z japońskiej kultury i krajobrazów. Butelka zawiera szyte na miarę zamknięcie oraz tradycyjny wiersz nadrukowany na specjalnie zaprojektowanym materiale zewnętrznym.


Glenfiddich Grand Yozakura będzie dostępna w ściśle limitowanej ilości w najlepszych sklepach specjalistycznych, a jej rekomendowana cena detaliczna to 9 900 zł.

Grand Yozakura to najnowszy dodatek do serii, która zawiera także Glenfiddich Grand Cru, whisky dojrzewającą przez 23 lata w amerykańskich i europejskich beczkach dębowych, a następnie finiszowaną w beczkach po francuskich winach cuvée; Glenfiddich Gran Reserva, łagodnie leżakującą przez 21 lat w europejskich i amerykańskich beczkach przed ostatnim rozkwitem w beczkach po karaibskim rumie; oraz Grande Couronne, 26-letnią szkocką whisky dojrzewającą w amerykańskich i europejskich dębowych beczkach, a potem finiszowaną przez dwa lata w skrupulatnie wyselekcjonowanych beczkach po francuskim koniaku.

AWAMORI – Awamori to japoński trunek alkoholowy o najdłuższej tradycji destylacji, wytwarzany z długoziarnistego ryżu indica. Produkuje się go na Okinawie, ciągnącej się przez 100 km wyspie na południowym krańcu Japonii, ma on swoją własną tożsamość geograficzną i regionalny charakter. Awamori jest wszechobecna w całej Azji, a tradycyjnie przechowuje się ją w charakterystycznych glinianych naczyniach, zaś dojrzewa w dębowych beczkach.

Specjalne beczki, w których dojrzewa Awamori, są niezwykle rzadkie i niszowe w swojej kategorii, produkuje się je w niewielkiej liczbie. Jedną z charakterystycznych cech Awamori jest słodki zapach, zupełnie jak wanilia lub karmel. Zwłaszcza to dojrzałe Awamori ma słodki i łagodny smak.

GLENFIDDICH – Założona w Dufftown w Szkocji przez wizjonera Williama Granta, destylarnia Glenfiddich wypuściła pierwszą serię swoich trunków w Boże Narodzenie 1887 roku. Za sprawą rewolucyjnych metod i praktyk charakterystycznych dla indywidualistycznego podejścia Granta, marka Glenfiddich rosła w siłę przez 130 lat, stworzyła pierwszą szkocką whisky typu single malt promowaną poza granicami Szkocji, aż w końcu została najlepiej sprzedającą się i najczęściej nagradzaną single malt na świecie*. Obecnie Glenfiddich jest sprzedawana w ponad 180 krajach na świecie, a marka pozostała jedną z niewielu destylarni single malt będących własnością wyłącznie rodzinną. Whisky jest nadal produkowana w tej samej destylarni, którą William Grant zbudował własnoręcznie wraz ze swoimi dziećmi.

JUNE – June jest japońską ilustratorką, która w swoich pracach przedstawia piękno japońskiej kultury i krajobrazów. Pracowała nad wieloma projektami, takimi jak okładki powieści i książek o historii Japonii.

Otrzymała główną nagrodę w 10. edycji konkursu Adachi Contemporary Ukiyo-e Awards w 2018 roku i była nominowana w konkursie Book Cover Illustration Competition vol.19 przez Gallery House MAYA w 2019 roku. Jej prace były także nominowane w 2021 roku, w ramach 7. edycji Tokyo Book Jacket Illustration Competition.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Restauracja  | Detal | Szkło  | whiteMAD na Instagramie