Uniwersytetu w Białymstoku

Gmach Uniwersytetu w Białymstoku wypiękniał. Zakończono renowację zabytku

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku zakończył remont elewacji frontowej budynku Uniwersytetu w Białymstoku. Specjaliści przywrócili mu pierwotny wygląd.

Gmach Uniwersytetu w Białymstoku znajduje się przy ulicy Warszawskiej 63. Obiekt z II połowy XIX wieku jest jednym z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych na tej ulicy. Dokładna data budowy nie jest jednak znana. Początkowo budynek był własnością obywatela ziemskiego Trębickiego, następnie właścicieli fabryki włókienniczej – rodziny Commichau.

Wyremontowana elewacja jest typowa dla architektury neorenesansowej.

Budynek charakteryzuje się bogatym wystrojem elewacji głównej oraz dobrze zachowanym układem wnętrz. Obiekt jest budynkiem stylowo jednorodnym, mieszczącym się w nurcie architektury neorenesansowej – powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Prace renowacyjne obejmowały między innymi oczyszczenie i odgrzybienie podłoża ścian i stropów, wykonanie tynku renowacyjnego, impregnację, malowanie ścian, drewnianej stolarki okiennej i elementów metalowych. Podczas prac wykonano nowe obróbki blacharskie.

Uniwersytetu w Białymstoku


Przedmiotowy budynek do rejestru zabytków województwa podlaskiego został wpisany w 1975 roku. Ponadto obiekt znajduje się na obszarze objętego ochroną konserwatorską historycznego układu urbanistycznego – prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Dziś w budynku znajduje się Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. Remont był dofinansowany z budżetu Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 80 tysięcy złotych.

Czytaj też: Białystok | Zabytek | Edukacja | Renowacja

źródło: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły