ARCHITEKTURA

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał architekt Rudolf Steiner, a sam gmach jest siedzibą Towarzystwa Antropozoficznego.

To budynek o oryginalnej formie. Jego budowa zakończyła się w 1928 roku i dziś trudno przydzielić budynek do konkretnego nurtu w architekturze. Obiekt łączy w sobie bowiem elementy modernizmu organicznego, ekspresjonizmu lub eklektycznego wczesnego modernizmu.

Architekt Rudolf Steiner jest austriackim filozofem i mistykiem. Budynek, który zaprojektował w Szwajcarii może przypominać kościół. Nic w tym dziwnego. Gmach powstał bowiem jako miejsce, w którym badana jest nauka nad duchowością człowieka i jego związkiem z naturą. Nazwa budynku – Goetheanum – nawiązuje do filozofii niemieckiego poety Goethego, którego twórczość architekt Rudolf Steiner wnikliwie analizował.

Betonowa konstrukcja ma 37 metrów wysokości. Stanęła w miejscu, w którym wcześniej znajdował się budynek Geotheanum, a który spłonął w pożarze w 1923 roku. Prawdopodobnie ogień podłożyła osoba, która sprzeciwiała się z ideom Johanna Wolfganga Goethego. Nowy budynek, który powstał na jego zgliszczach miał być odporny na działanie żywiołu. Nowy budynek jest znacznie większy niż poprzedni. W środku zaprojektowano dużą salę teatralną, przestrzenie wystawowe i szkoleniowe oraz pomieszczenia administracyjne Towarzystwa Antropozoficznego. Pierwotnie architekt prócz projektu przygotował też model w skali 1:100, który pozwolił opracować projekt budowlany.

Prace rozpoczęły się w 1925 roku. Nieoczekiwanie architekt zmarł 30 marca 1925 roku i nie doczekał się realizacji gmachu. Do pracy nad budynkiem zgłosiło się wielu rzemieślników z całej Europy. Jedną z nich była polska rzeźbiarka Luna Drexlerówna. Budowa konstrukcji zakończyła się w 1928 roku, co jak na tamte czasy i rozmach projektu było sporym osiągnięciem.

Na wystrój czekało tylko wnętrze, które swój ostateczny kształt zyskało dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Jednak prace wykończeniowe i dekoracyjne prowadzono aż do lat 90. XX wieku. Wrażenie robi surowość wnętrza. Surowy beton celowo odsłania swoje niedoskonałości – dobrze widać szalunki każdego elementu.

Budynek Goetheanum stanowi centralny punkt kompleksu naukowego. Wokół niego powstało wiele mniejszych obiektów poświęconych różnym dziedzinom nauki, ale też budynki techniczne. Każdy z nich ma unikalny wygląd. Na wprost zachodniej fasady i głównego wejścia znajduje się zbudowany w 1915 roku Haus Duldeck – to prywatna rezydencja Nelly i Emil Grosheintz. Dziś działa tam archiwum. Co ciekawe, każdy z budynków, w tym Goetheanum charakteryzuje lustrzany układ. W ten sposób architekt nawiązuje do natury, która “tworzy” organizmy właśnie w taki sposób. Przykładem są liście drzew, owoce, zwierzęta i ludzie. Widać to na rzucie parteru poniżej.

Na południe od Goetheanum znajduje się Haus de Jaager (1921 r.), które pełni funkcję atelier rzeźbiarza, który zmarł w wieku 31 lat podczas prac nad rzećbami zdobiącymi pierwsze Goetheanum. Kompleks składa się jeszcze z kilku mniejszych budynków, które wyróżnia oryginalna architektura. Sama ciepłownia robi wrażenie – jej zdjęcie publikujemy na końcu galerii. Całość została spięta spacerowymi ścieżkami i do dziś przyciąga wiele turystów z całego świata.

Dziś wspólnie z marką New Balance celebrujemy Grey Day! To święto wszystkich wielbicieli szarego koloru, symbol siły i otwartego umysłu. To właśnie szara barwa pojawia się najczęściej w modelach New Balance. My dostrzegamy ją zwłaszcza w nowoczesnym designie oraz brutalistycznej architekturze. Z okazji Grey Day nasza strona główna zyskała dziś szarą otoczkę, a opublikowane artykuły mają wspólny mianownik – szary kolor. Przykładem jest ten artykuł. Jakie są pozostałe? Zaczęliśmy od opisu kultowego, szarego modelu butów New Balance, nasz artykuł o Green Day oraz kolekcji znajdziesz klikając TUTAJ. Pozostałe “szare” artykuły znajdziesz na szczycie strony głównej www.whitemad.pl. Niech szare święto trwa!

fot. redakcja whiteMAD

Czytaj też: Szwajcaria | Modernizm | Zabytek | Beton | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Wladyslaw, wikimedia.org, licencja CC 3.0
Aula główna, fot. Taxiarchos228, wikimedia.org
Ciepłownia
Ciepłownia
Ciepłownia

Recent Posts

Nowy kampus ASP we Wrocławiu. To budynki przyjazne środowisku

Nowy kampus ASP we Wrocławiu zaprojektowali SRDK Architekci Studio Śródka. To koncepcyjny projekt, który stanowi…

27 maja 2023

Okrąglak w Rybniku wpisany do rejestru zabytków!

Decyzję podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Okrąglak w Rybniku jest przykładem modernistycznej architektury…

27 maja 2023

Rezerwat Lasy Sopockie. Tak miasto chce ochronić cenną zieleń w mieście!

Rezerwat Lasy Sopockie ma być sposobem na ochronę cennej zieleni w mieście. Pomysł wynika z…

26 maja 2023

Polskie projektantki stworzyły pływający ogród. Oto „Arka Gai”

Pływający ogród „Arka Gai” zaprojektowały architektka krajobrazu dr Aleksandra Gierko z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej…

26 maja 2023

Pozwala obniżyć stres. Projekt „Odetchnij” Zuzanny Mażul

Konkurs Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym…

26 maja 2023

Nowy plac Teatralny w Warszawie coraz bliżej. Ruszyły konsultacje!

Nadchodzą duże zmiany dla stołecznych placów, które najbardziej wymagają interwencji i rewitalizacji. Urząd m. st.…

26 maja 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej