Grobowiec w minimalistycznym stylu. W środku marmurowa urna. 

Ten nietypowy grobowiec nazwany il cielo in terra, co oznacza niebo na ziemii powstał na cmentarzu San Donà di Piave we włoskiej Wenecji. Architekci chcieli stworzyć obiekt, który będzie skupiał wzrok na dominancie, którą tworzy skryta wewnątrz biała skrzynka z urną.

Autorami tego nietypowego grobowca jest pochodząca z Madrytu pracownia projektowa założona przez Alberto Campo Baeza. Architekci zatrudnieni przez prywatnych inwestorów poprosili o stworzenie minimalistycznego grobowca, który wpasowałby się w prosty i elegancki charakter weneckiego cmentarza San Donà di Piave.


Architekci zaproponowali sześcienną, żelbetową bryłę, w której zaplanowano kilka kwadratowych świetlików, mających wpuszczać do środka promienie słoneczne w postaci słupów światła. Zabieg ten ma odnosić się do biblijnego wniebowzięcia, któremu towarzyszyła padająca na ziemię łuna światła. W centralnym punkcie obiektu zawisłą na stalowych przęsłach biała, marmurowa skrzynka ozdobiona złotym krzyżem, która skrywa w sobie urnę z prochami zmarłego. Architekci zaprojektowali wycięcia w bryle w taki sposób, by odwiedzający grób mogli zobaczyć skrzynkę, która z zewnątrz sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad ziemią. Grobowiec już został okrzyknięty najpiękniejszym obiektem tego typu na świecie. Zgadzacie się z tym werdyktem?

zdjęcia: javier callejas sevilla