gród bródno stare

Gród Bródno Stare. Tak wyglądała „Warszawa” tysiąc lat temu

O tym, jak mógł wyglądać gród Bródno Stare przypomniał Mateusz Osiadacz. Archeolog i grafik zdobył finansowanie miasta stołecznego Warszawy na realizację projektu, którego finał poznamy w marcu. Wtedy gotowa będzie animacja prezentująca teren, na którym obecnie znajduje się stolica Polski.

Projekt wizualnej rekonstrukcji grodu na Bródnie ma za zadanie zaprezentować historię tego miejsca oraz rolę, jaką odegrało w kontekście historii Warszawy. Dzięki animacji poznamy realia życia ówczesnych mieszkańców Mazowsza. Krótkometrażowy film ma być gotowy w marcu. Natomiast w lutym poznamy dokładną datę i miejsce, w którym odbędzie się pokaz.

Grodzisko na Bródnie jest najstarszym znanym zabytkiem tego typu na terenie Warszawy. Miejsce, w którym przed wiekami powstała osada był bardzo podmokły, zabagniony i poprzecinany licznymi ciekami wodnymi. Osadę zbudowano prawdopodobnie w X wieku. W jakich warunkach żyli jej mieszkańcy? 

Domy budowane były na piaszczystych łachach, podłużnych wyniesieniach, poprzecinanych terenem bagiennym – wyjaśnia Mateusz Osiadacz.

Osiedle miało luźny charakter, gospodarstwa były porozrzucane na dużym obszarze. Sam gród powstał później niż osada i służył ludności jako schronienie w razie zagrożenia – nie był zamieszkiwany stale. Jednak gród nie przetrwał wielu lat. Spłonął prawdopodobnie na początku XI wieku. Archeolog twierdzi, że mogło to być spowodowane ekspansją państwa Piastów lub wydarzeniami związanymi z upadkiem pierwszej monarchii piastowskiej, czyli wojnami domowymi w czasach Mieszka II oraz stłumieniem buntu Miecława na Mazowszu.

gród bródno stare


Pomimo zniszczeń osada funkcjonowała do końca XI wieku. Później tamtejsza ludność prawdopodobnie przeniosła się do pobliskiej wsi w kierunku południowo-zachodnim. Więcej informacji o rekonstrukcji Grodu Bródno znajdziecie na oficjalnym fanpage na Facebooku tutaj.

Więcej informacji o architekturze i historii Warszawy znajdziecie w naszych artykułach. Wszystkie zebraliśmy na tej stronie.