Groove

Groove, czyli dom optymalny od architektów z pracowni Mobius

Groove to tradycyjny dom, ale z charakterem, którego bryłę definiuje wydrążone niczym w skale kamienne atrium. Archetypowa forma domu otrzymała nietypowy dziedziniec, by stworzyć intymne miejsce dla jego mieszkańców. Budynek nawiązuje do architektury skandynawskiej – obłożony jest ciemnym drewnem modrzewiowym. Jednocześnie jest mocno osadzony we współczesności – z ideą nowoczesnej stodoły łączy go minimalizm detalu i potężne przeszklenia. Zlicowane z elewacją antracytowe ramy nadają fasadzie subtelności.

Budowa nowoczesnego domu nie musi generować ogromnych kosztów. Inwestycja na skalę własnych możliwości, wykonana z naturalnych materiałów, może być równie imponująca i funkcjonalna, co ekskluzywna willa. Dlatego „równowaga” to słowo najlepiej przystające do nowego projektu pracowni Mobius. Minimalistyczny budynek operuje naturalnymi materiałami – drewnem na elewacji i kamieniem w atrium. Dom otwiera się na przyrodniczy kontekst dzięki przestronnym – nawet 11-metrowym oknom.


Kadrujące rzeczywistość okna są jednocześnie ważnym elementem estetyki i designu wnętrza. Aluminiowa stolarka – wykonana przez firmę Multiko Architektura Okien – umożliwiła zastosowanie okien bez dodatkowych podziałów. Gładkie tafle szkła w ścianie frontowej osiągają wysokość 8 metrów, a najdłuższa konstrukcja mierzy aż 11 metrów. Efekt długiego ciągu szyb udało się osiągnąć dzięki autorskiej technologii „glass to glass” opracowanej przez Multiko Architektura Okien. W projekcie tym również wykorzystana jest siostrzana technologia tzw. glass corner, czyli szklany narożnik.

Takie okna nie tylko funkcjonalnie doświetlają pomieszczenia i dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, ale są też immanentnym elementem architektury budynku. Łączą i zarazem rozdzielają wnętrze z otoczeniem.

Groove to przykład domu zaprojektowanego w sposób mądry i odpowiedzialny, z uwzględnieniem zoptymalizowanych kosztów budowy i użyteczności. To jednocześnie projekt, który udowadnia, że okna są istotnym elementem formy budynku, zapewniającym odbiorcom estetyczne doznania.

Rozświetlają stonowaną kolorystycznie bryłę, będąc zarazem kluczowym elementem wpływającym na charakter aranżacji wnętrz budynku. Przeszklenia stwarzają przestrzeń dla efektownej gry świateł, zmieniającej reguły wraz z porą dnia i roku. Bez wątpienia najnowsze technologiczne rozwiązania i pomysłowa zabawa formatem mogą zrewolucjonizować sposób myślenia o roli naturalnego światła w domu, już dziś za sprawą projektu studia Mobius Architekci, tworzą nową jakość we współczesnym budownictwie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Mobius Architekci | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://mobius.pl