Grzyby, które potrafią “zjadać” plastik. To przełomowe odkrycie

Duża część plastikowych odpadów wykonana jest z polipropylenu. To najtwardszy plastik znany między innymi z nakrętek do butelek. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przebadali grzyby, które potrafią “zjadać” polipropylen i wskazali efektywność tego procesu. Odkrycie może pomóc w walce z zanieczyszczeniem środowiska.

Wprawdzie polipropylen to materiał, który można łatwo powtórnie przetworzyć, ale wcześniej taki materiał musi zostać zebrany. Jednak wyrzucone nakrętki do ziemi mogą się w niej rozkładać kilkaset lat. Odpowiedzią na ten problem mają być grzyby.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili badania, z których wynika, że grzyby Aspergillus terreus i Engyodontium album potrafią rozkładać polipropylen po początkowej obróbce materiału w świetle UV lub obróbce cieplnej. To grzyby, które dość pospolicie występują w glebie. Wystarczy 30 dni kontaktu grzyba z tworzywem, aby zmniejszył ilość polipropylenu o 21 proc. Z kolei 90 dni inkubacji przekłada się na zmniejszenie tej ilości o od 25 do 27 proc.

Wyniki badań można wykorzystać w przyszłości. Na ich podstawie można opracować sposób postępowania z odpadami z plastiku, aby stworzyć warunki odpowiednie do naturalnej biodegradacji odpadów. Na grafice poniżej widać jak plastik zmienił swoją strukturę po kontakcie z grzybami:


Dziś zaledwie 1 proc. odpadów z polipropylenu jest poddawany recyklingowi. Dlatego tak ważne jest znalezienie skutecznej metody do obróbki tego materiału.

Grzyby znane są ze swojej wszechstronności. Wiadomo, że potrafią rozłożyć prawie wszystkie substraty. Ta supermoc wynika z produkcji potężnych enzymów, które są wydzielane i wykorzystywane do rozkładania substratów na cząsteczki prostsze, które następnie są wchłaniane przez komórki grzybów – informuje profesor Dee Carter, ekspert w dziedzinie mikologii w School of Life and Environmental Sciences i współautor badania.

źródło: Uniwersytet w Sydney

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Australia | Plastik | whiteMAD na Instagramie