Hala lekkoatletyczna w Poznaniu. Piękna i funkcjonalna!

Takie projekty bardzo lubimy. Po pierwsze za wysoką jakość i najwyższy poziom architektoniczny, a po drugie dlatego, że to miejsca użyteczności publicznej, z której korzystać może każdy z nas. O dowolnej porze dnia, a nawet nocy. Właśnie taka jest hala lekkoatletyczna w Poznaniu, która powstanie na Golęcinie.

Hala lekkoatletyczna, która ma stanąć na poznańskim Golęcinie powstała w pracowni Archimedia, która jest dobrze znana mieszkańcom wielkopolski z wielu interesujących realizacji. Budynek hali ma spełniać dwie główne funkcje. Pierwszą z nich są funkcje treningowe. Dzięki nowej hali poznańscy lekkoatleci wreszcie będą mieli godne miejsce do ćwiczeń wielu dyscyplin sportowych, wśród których wymienić można między innymi skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, skok o tyczce, biegi krótko i długodystansowe, a także rzut dyskiem, czy oszczepem. Drugim powodem, dla którego powstaje hala jest jej reprezentatywny charakter. Obiekt ma stać się lekkoatletyczną wizytówką miasta, a pod jej dachem organizowane będą ogólnokrajowe imprezy sportowe. 



Hala pomimo, że ma tylko jedną kondygnację ma bardzo interesujący i lekki kształt. Udało się to poprzez sprytne rozłożenie obiektu w terenie, dzięki czemu udało się w niej rozróżnić kilka oddzielnych części. Każda z nich jest zróżnicowana wysokościowo. Hala lekkoatletyczna ma 10m do spodu konstrukcji. Część z zapleczem ma wysokość, w zależności od pomieszczenia, 250-300cm do sufitu podwieszanego. Na wejściu wita nas elegancka biała recepcja i długi hol, który prowadzi do szatni, na widownię, a także do pomieszczeń trenerów. Goście i kibice mają do dyspozycji antresolę, która pomieści 215 osób,  natomiast na poziomie hali znajdą się specjalne strefy dla osób niepełnosprawnych.

Zewnętrzna fasada pokryta zostanie białymi, podziurawionymi panelami. Celem tego zabiegu było stworzenie projekcji lasu, który w całości otacza halę. W niektórych miejscach powstana wertykalne ogrody składające się z roślin pnących. Działania te były dla architektów bardzo ważne ze względu na buuny drzewostan, który znajduje się na działce. Prezentowany przez nas projekt zajął pierwsze miejsce w zorganizowanym przez Poznańskie Inwestycje MIejskie konkursie. Budynek ma już pozwolenie na budowę, a obecnie prowadzone jest postępowanie mające wyłonić wykonawcę obiektu. Szacowany koszt inwestycji to ok. 30 milionów złotych, które w połowie pokryje miasto Poznań. Druga część funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

materiału prasowe: https://www.archimedia.com.pl