Hala Mirowska jest dziś wyjątkowym w skali stolicy zabytkiem sztuki inżynieryjnej. Wraz z bliźniaczą halą Gwardii powstały na przełomie XIX i XX w. i były ówcześnie bardzo nowoczesne. Budynki umożliwiały lepszą organizację handlu i podniesienie warunków higienicznych sprzedaży, dzięki przeniesieniu jej z otwartej przestrzeni do zamkniętych pomieszczeń. W latach 60., na fali popularnego w architekturze modernizmu, do fasady od strony al. Jana Pawła II dobudowano przeszklony pawilon. Nowa część zupełnie nie współgra z resztą ceglanego, bogato zdobionego obiektu.
Przed wybuchem II wojny światowej w halach działało około 900 punktów sprzedaży. Pierwsze lata wojny nie przyniosły większych zniszczeń. Budynki ucierpiały dopiero podczas powstania warszawskiego, kiedy w wyniku bombardowań lotniczych zostały spalone. 6 sierpnia, po ciężkich walkach zostały zdobyte.
Hala Mirowska w 1932 r. Fot. Henryk Poddębski, Public domain, via Wikimedia Commons
Hala zachodnia (Mirowska) od 1962 roku ponownie zaczęła pełnić funkcje handlowe. Wtedy też do jej fasady dodano duży, modernistyczny, betonowo-szklany pawilon. Od 1974 roku użytkownikiem hali jest „Społem” WSS Śródmieście, która w 1997 roku kupiła budynek. W 2011 roku obiekt przeszedł generalny remont, podczas którego m.in. odnowiono żółtą, klinkierową elewację.
Hala Mirowska na pocz. XX w. i obecnie. Fot. Muzeum Warszawy i whiteMAD/Mateusz Markowski
Budynek po zniszczeniu i współcześnie. Źródło: Warszawa 1945 Emilia Borecka & Leonard Sempoliński Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1975 i whiteMAD/Mateusz Markowski
Fasada hali Mirowskiej obecnie i projekt instalacji biura Architektura Klasyczna
Dziś coraz częściej rozważa się przywrócenie zabytkowi jego dawnej formy. Niestety, usunięcie dobudówki nastręczałoby poważnych problemów technicznych. Alternatywne rozwiązanie znaleźli architekci z pracowni Architektura Klasyczna. Zaprezentowali szkicową wizualizację, na której dobudówka została zasłonięta ażurową instalacją, nawiązującą do pierwotnego wyglądu fasady. Efekt jest bardzo ciekawy, stanowi odniesienie do historii obiektu oraz przede wszystkim zasłania mało estetyczny efekt przebudowy sprzed 60 lat.
Źródło: Pracownia Projektowa – Architektura Klasyczna, warszawa.fandom.com
Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia | Architektura w Polsce | Metamorfoza