Hala sportowa w Marcinkowicach. Jest estetyczna i nowoczesna!

Hala sportowa w Marcinkowicach jest nie tylko nowoczesna i funkcjonalna, ale także dobrze wpisuje się w charakterystykę górskiej wsi. Marcinkowice w Małopolsce to piękna miejscowość otoczona górami. To właśnie tu w sąsiedztwie parku i dawnego dworu została wybudowana sala gimnastyczna dedykowana sportowym zajęciom szkolnym. Motywem przewodnim architekta Mateusza Maneckiego, który zaprojektował obiekt, był bukowy, jesienny liść. 

Bryła sportowego obiektu została dopasowana do otoczenia. Budynek położony jest blisko drogi, która przebiega po łuku. Dlatego jedna ze ścian sali gimnastycznej również ma kształt łuku. Ściana ta została wykończona trwałymi płytami syntetycznymi. – Z bogatej palety barw tych płyt wybrałem jesienne kolory, ponieważ elewacja obiektu to grafika połowy jesiennego liścia buku, który był dla mnie inspiracją przy pracy nad projektem – mówi dr inż. arch. Mateusz Manecki, autor projektu i dodaje, że dach nad tą częścią budynku, w której są szatnie, to trzy przełamane płaszczyzny. To nawiązanie do górzystego terenu.


Sala gimnastyczna sąsiaduje z parkiem, który jest dawnym ogrodem dworu. Teren ten znajduje się pod opieką konserwatorską. Autorska Pracownia projektowa Manecki przygotowała także projekt zagospodarowania terenu wokół dworu i hali sportowej. Nawiązuje on do dawnej zabudowy. Projektanci postawili na dość łagodną formę, czyli wijące się ścieżki parkowe, które mają na celu rekreację. Jest też zbiornik pożarowy, charakterystyczny element infrastruktury parkowej. Architekt krajobrazu dobrał odpowiednie gatunki drzew i krzewów ozdobnych, które zostały nasadzone.

We wewnątrz hali sportowej znajduje się pełnowymiarowe boisko (20x40m) ze strefą bezpieczną i trybunami na 150 osób oraz ścianka wspinaczkowa i duża strzelnica na 8 stanowisk.  – Zapotrzebowanie na miejsce do ćwiczeń strzelniczych wynika z charakteru edukacyjnego Zespołu Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach, w którym są klasy policyjne oraz odziały przygotowania wojskowego. Na tych terenach jest również wielu myśliwych – tłumaczy Mateusz Manecki.

Hala sportowa w Marcinkowicach charakteryzuje się oszczędnością formy. Jest ono skromne, ale bardzo funkcjonalne.

źródło: Materiał Prasowy / zdjęcia: Tomasz Prokop

Czytaj też: Architektura w Polsce | Sport | Zdrowie | Edukacja | whiteMAD na Instagramie  | Wnętrza

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły