Hala Spotkań w Wągrowcu projektu Alberta Purczyńskiego [PORTFOLIO]

Jest położona nad rzeką. Hala Spotkań to projekt, który Albert Purczyński przygotował w ramach swojej pracy dyplomowej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym imienia Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Albert Purczyński jest tegorocznym absolwentem kierunku Architektura na Uniwersytecie w Bydgoszczy. Swój projekt dyplomowy “Hala Spotkań” przygotował pod kierunkiem dr. inż. arch. Piotra Brzezińskiego. Zaprojektowany budynek ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli spotkać się z bliskimi oraz innymi mieszkańcami. Obiekt miałby powstać przy alei Jana Pawła II.

Jego projekt to próba zachęcenia mieszkańców do społecznej aktywności, która w dobie pandemii została mocno ograniczona. Hala Spotkań mogłaby pomóc odbudować sąsiedzkie relacje. W Hali Spotkań mieszkańcy korzystać będą mogli z licznych restauracji oraz lokali handlowych, w których znajdą regionalne produkty. Idea jest prosta – robimy codzienne zakupy, a przy okazji spotykamy się z bliskimi.

Projekt ma również pokazać, że każde miasto zasługuje na nowoczesną architekturę, która będzie adekwatna do trendów i stylistyki XXI wieku a nie udawało zabudowę historyczną – mówi autor projektu.

Ciekawie prezentuje się fasada osadzonego nad rzeką budynku. Zdobi ją detal w postaci ornamentu pałuckiego, który symbolizuje region. Uzupełnienie zabudowy zamknęłoby kwartał oraz otworzyło się w kierunku rzeki.

Projektowany budynek umiejscowiony przy Alei Jana Pawła II nad brzegiem rzeki Wełny. Projekt uwzględnia też odnowienie istniejącego ciągu pieszo-rowerowego oraz uporządkowanie nabrzeża rzeki. Poprzez wprowadzanie wygodnego zejścia do rzeki dla istniejącego na niej szlaku kajakarskiego. Tuż obok znajdowałby się taras zawieszony nad rzeką. Budynek został zaprojektowany na działce o powierzchni 531m2. Posiada on dwa wejścia, pierwsze główne od strony ulicy a drugie tzw. „letnie” od strony rzeki z przewidzianymi miejscami postojowymi dla rowerów. W projektowanym III-kondygnacyjnym budynku o wysokości ok. 15 m kw., miała by się znajdować w centralnym punkcie restauracja z wyspą kuchenną, na kolejnych kondygnacjach kawiarnia oraz bar. Całość została zaprojektowana tak by obiekt można byłoby w każdej chwili przygotować na mały koncert bądź wystawę. Budynek obłożony jest płytami elewacyjnymi.

Albert Purczyński za swój projekt otrzymał ocenę bardzo dobrą i zdobył tytuł inżyniera architekta. Gratulujemy!

Czytaj też: Ciekawostki | Portfolio | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Albert Purczyński