Wizualizacja opublikowana na stronach UMŁ 18.03.2019 r. (źródło: uml.lodz.pl)

Halo Łódź! Czy zrobisz to dobrze? Przebudowa zabytkowej kamienicy

Trwa przebudowa kamienicy przy ul. Tuwima 46. Zabytkowy front kamienicy odzyska dawny blask, jednak bezpośrednio za nim powstaje zupełnie nowy obiekt, w którym działać będzie najnowocześniejsza w mieście biblioteka. Czy powiedzie się łódzki mariaż starego z nowym?

Do zabytkowego frontu kamienicy dobudowana została plomba, która połączy budynek z siedzibą EC1. W środku powstanie najnowocześniejsza w Łodzi miejska biblioteka, lokale komercyjne oraz część biurowa da pracowników EC1. Prace budowlane mają trwać do końca tego roku.

Jeszcze w tym roku inwestycja zostanie zakończona i będziemy mieć do czynienia z tym, co jest istotą rewitalizacji, czyli ożywieniem tej przestrzeni poprzez poprawę jakości życia mieszkańców, zacieśnianiem ich więzi społecznych oraz tworzeniem nowych przestrzeni do prowadzenia działalności gospodarczej – powiedziała Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.


Zupełnie nowa funkcja budynku będzie możliwa dzięki dobudowaniu nowych oficyn, które uzupełnią zabytkową tkankę. Podwórko powstającego kompleksu zostanie zagospodarowane na zieloną przestrzeń z drzewami, krzewami i ławkami.

Inwestycja ma duże znaczenie, ponieważ ulica Tuwima to miejsce, w którym historyczne centrum Łodzi połączy się z projektem tak zwanego Nowego Centrum Łodzi. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się kwartały pochodzące z XIX i XX wieku oraz zrewitalizowany kompleks EC1 z najnowocześniejszym w Polsce planetarium i największym Centrum Nauki i Techniki. Dokumentację projektu remontu i przebudowy budynku przygotowali architekci z łódzkiej pracowni architektonicznej BIPROWŁÓK.

Za prezentowaną jako pierwsza koncepcję i projekt funkcjonalno-wykonawczy odpowiada biuro SUD Polska. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa, dla której projekt budowlano-wykonawczy przygotowała pracownia Vis-A-Art Biuro Projektowe Dariusz Nitecki we współpracy z biurem Pacholik Architekci (druga wizualizacja).

Architekci stanęli przed szansą zaprojektowania budynku – ikony, który może stać się najlepszym przykładem tego, jak umiejętnie łączyć stare z nowym. To trudne zadanie, a efekt często jest daleki od oczekiwań. Przyczyną są często koszty inwestycji i konieczność sięgnięcia po tańsze rozwiązania. Kamienica przy ul. Tuwima 46 w Łodzi wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków, dlatego jesteśmy pewni, że zabytkowy front kamienicy zostanie bardzo dobrze odtworzony. Kciuki trzymamy za to za boczną ścianę budynku. Wizualizacje zapowiadają, że będzie ona bardzo nowoczesna, choć zobaczyliśmy już dwie koncepcje:

W chwili obecnej jesteśmy po zakończeniu prac żelbetowych związanych z nowym budynkiem. Trwają prace przy wzmocnieniu stropów drewnianych w zabytkowym budynku frontowym. Układane są instalacje sanitarne i elektryczne, a w najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z mansardą i z odnawianiem detalu architektonicznego na elewacji frontowej – zapowiada dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Całkowity koszt prac wynosi 29 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace budowlane zakończą się 13 grudnia 2019 r.

źródło: UMŁ