Harpa – szklana ikona islandzkiej stolicy

Nowa siedziba Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej stanęła w pobliżu portu w Reykjaviku. Jej budowa jest częścią projektu rewitalizacji nabrzeża.

Szklany gmach wybudowano w 2011 r. Jego projekt powstał w wyniku współpracy studia Henning Larsen Architects z Kopenhagi, islandzkiego biura Batteríið Architects oraz artysty Olafura Eliassona. Architekci chcieli stworzyć budynek – ikonę, który swym wyglądem będzie nawiązywać do islandzkiej przyrody – surowego krajobrazu, śniegu i lodu.

W środku powstały cztery sale koncertowe z profesjonalnym zapleczem oraz centrum konferencyjne. Jednak tym czym wyróżnia się obiekt jest efektowna elewacja. Tworzą ją szklane panele o geometrycznych kształtach. Szlifowane szkło w ciągu dnia rozprasza promienie słoneczne powodując we wnętrzu piękną grę światła. Z kolei nocą dzięki iluminacji sprawia, że gmach mieni się niczym kryształ.

Budowa Harpy to tylko początek większego projektu. W przyszłości w tej przemysłowej dzielnicy ma powstać nowy miejski plac, ulice handlowe, hotel, budynki edukacyjne i mieszkania.

W 2013 r. Harpa otrzymała nagrodę w konkursie Mies van der Rohe Award, w którym wyróżnia się najlepsze budynki w Europie. (ka)

Budynek w swoim obiektywie uchwycił fotograf Paweł Jaśkiewicz. Więcej jego zdjęć zobaczyć można na stronie pjaskiewicz.blogspot.com.