Hel: rzeźba Neptuna została zdewastowana. Wandal odłamał przyrodzenie

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 2 na 3 sierpnia. Grupę osób zainteresowała rzeźba Neptuna, która od niedawna zdobi centrum Helu. Rankiem mieszkańcy spostrzegli, że Neptunowi ktoś odłamał przyrodzenie. Sprawcą okazał się być 22-letni turysta z Warszawy.

O wydarzeniu poinformował portal miejski GoHel.pl. Zgłoszenie o zajściu dotarło na policję, która otrzymała nagranie z kamer zamontowanych na Bulwarze Nadmorskim. W czynnościach policjantów wspierał funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przekazał burmistrzowi Helu, że utraconą część rzeźby udało się odzyskać i ustalić sprawcę.

Sprawcą okazał się być 22-letni mieszkaniec Warszawy. Za dokonane przestępstwo niszczenia mienia o znacznej wartości grozi mu kara pozbawienia wolności. Rzeźba Neptuna wykonana została z kamienia. To biały granit, który został specjalnie sprowadzony z Portugalii. Rzeźbę ustawiono w maju 2020 r. Jej pierwowzór znajduje się w Bolonii. Rzeźbę wykonał artysta Arkadiusz Żółtowski. Helski Neptun ma 5,5 m wysokości (mierząc od podstawy cokołu do szczytu trójzębu).

Projekt „Neptune of Bologna – The Centurion Project” przypomina więc o oryginalnym posągu w Bolonii, który stanął z inicjatywy kardynała Karola Boromeusza. Ustawiając Neptuna w Bolonii kardynał chciał uczcić początek rządów ówcześnie nowego papieża – Piusa IV. Oryginał z brązu wykonał Jean de Boulogne di Douai z Flandrii w 1564 r.

rzeźba Neptuna


Rzeźbie zostanie przywrócony oryginalny wygląd tak szybko, jak to będzie możliwe. Odłamana część jest już zabezpieczona, co powinno przyspieszyć naprawę rzeźby.

Zobacz też: Archialert | Ciekawostki | Rzeźba

rzeźba Neptuna

Nowa rzeźba cierpiącego Atlasa na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu

źródło: UM Hel (gohel.pl)