To oryginalny koncept łączący kawiarnię i pracownię roślin. Helen Cafe we Wrocławiu bywa przestrzenią do organizowania warsztatów i spotkań grup. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni CUDO:.
Helen Cafe znajduje się w nowym budynku przy ulicy Januszowickiej na Borku we Wrocławiu. To willowa część miasta, która łączy niemieckie przedwojenne budownictwo z polskim powojennym modernizmem. Podobnie jak dzielnica, Helen jest oknceptem, który łączy, jest miejscem spotkań zarówno dla wrocławian jak i pracowników biurowca.
Pełniąc funkcję kawiarni przestrzeń została zorganizowana naprzeciwko długiego baru, który pełni rolę ekspozycji i przygotowania kawy. Miejsce można zająć zarówno przy barze, jak i przy stolikach rozmieszczonych pomiędzy roślinami na podestach. Te ostatnie jednym razem pełnią funkcję loży, innym razem są miejscem ekspozycji.
Gdy projektowaliśmy wnętrze Helen, skupiliśmy się na stworzeniu przestrzeni, która dynamicznie dostosowuje się do potrzeb gości. Minimalistyczna forma miejsca pozwala na szybką zmianę funkcji – raz działa jako kawiarnia wśród roślin, innym razem jako przestrzeń warsztatowa lub miejsce na wieczorny relaks przy winie – mówią autorzy projektu.
Wnętrze lokalu jest bardzo plastyczne i może łatwo ulec zmianie. W każdej chwili Helen Cafe może zmienić się w przestrzeń roboczą. W zależności od potrzeb jej wielki centralny bar zmienia się w przestrzeń warsztatową. Może być zajmowany w części lub w całości, ponieważ cały sprzęt technologiczny zlokalizowany jest na wspólnej ścianie kuchni i może działać niezależnie jako otwarty na przestrzeń warsztatową „backbar”.
Wnętrze lokalu powstało z wykorzystaniem materiałów, które korespondują z zieloną elewacją budynku. Odcienie ziemi użyte w projekcie pasują do wszechobecnych roślin a ciemnoceglaste kafle nawiązują do starej cegły przedwojennej. Całość spina delikatna biel nawiązująca do architektury powojennego modernizmu, który w latach 50. zszył tkankę dzielnicy i nadał jej nowych, społecznych funkcji.
Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która będzie płynnie łączyć wnętrze z zewnętrzem, dlatego skupiliśmy się na wykorzystaniu dużych okien, przez które widoczna jest zieleń. Wprowadzenie roślin do wnętrza oraz zastosowanie lustrzanej ściany za barem potęgowało wrażenie, że przestrzeń jest wypełniona naturą, co sprawia, że goście czują się, jakby przebywali w ogrodzie – podsumowują autorzy projektu.
projekt: CUDO:
zespół projektowy: Tomasz Borowiak, Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Masełko, Margareta Sztejkowska
zdjęcia: Migdał Studio
Czytaj też: Wrocław | Restauracja | Bar | Detal | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie