Biblioteka na 100-lecie niepodległości. Tak Finowie uczcili swoje święto!

Helsinki Central Library to największa biblioteka w Finlandii. Budynek powstał w 2018 roku w ramach uczczenia setnej rocznicy niepodległości Finlandii. Wspaniały gmach, kryjący w swoich murach tysiące książek to naszym zdaniem genialny sposób na praktyczne upamiętnienie ważnego święta narodowego.

Biblioteka Helsinki Central Library została zaprojektowana przez studio ALA Architects (http://ala.fi). Obiekt inspirowany był otwartą księgą. Bryła budynku ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, na szczycie którego powstała olbrzymia czytelnia. Naturalne materiały, nieregularna, obła bryła i olbrzymie przeszklenia dodają budynkowi sporo uroku. Parter budynku stanowi przedłużenie publicznego placu, który rozciąga się między biblioteką a siedzibą fińskiego paramentu Osłonięta przed chłodem, deszczem i śniegiem przestrzeń tworzy coś na kształt dawnej agory – z kawiarnią, teatrem, miejscem spotkań i wydarzeń publicznych.


Biblioteka ma ponad 17.500 metrów kwadratowych, co sprawia, że jest największym tego typu obiektem w Finlandii. Na miejsce znajdziemy ponad 100.000 książek, co jest relatywnie niewielką liczbą w porównaniu do powierzchni. Jest to jednak przemyślany zabieg, który miał na celu dać czytelnikom możliwie jak największą przestrzeń służącą do spokojnego czytania. Gmach został natychmiast okrzyknięty perłą skandynawskiej architektury współczesnej.

Warto zaznaczyć, że od daty otwarcia w zaledwie kilka miesięcy odwiedziło ją ponad milion czytelników, co jest zaskakującym wynikiem zważając na fakt, że cała Finlandia ma zaledwie 5,5 milion mieszkańców. Nowoczesna biblioteka w Finlandii jest odwiedzana nawet przez 20.000 osób dziennie, co sprawia, że jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów w całym kraju. Koszt budowy obiektu (wraz z zakupem działki w najbardziej prestiżowym miejscy stolicy Finlandii, tuż obok budynku parlamentu) oraz koszt wyposażenia biblioteki wyniósł 100 milionów euro. Trzeba przyznać, że jest to olbrzymia kwota, jednak pamiętajmy, że jest to największa biblioteka w Skandynawii, a sam obiekt będzie służyć Finom przez dziesiątki lat.  

Biblioteka Helsinki Central Library która została otwarta w 2018 roku jako element obchodów setnej rocznicy niepodległości Finlandii.  Naszym zdaniem budowanie praktycznych obiektów, które będą służyć społeczeństwa to znacznie lepszy sposób na uczczenie ważnych wydarzeń.

Przypomnijmy, że Polska w ramach obchodów 100-rocznicy postawiła w wielu miastach tzw. ławki niepodległości, które wzbudziły spore kontrowersje. Pojedyncza ławka kosztowała 30 tysięcy złotych, a cały koszt projektu sfinansowanego z budżetu MON wyniósł 4 miliony złotych. Już po kilku dniach wiele z nich musiało być serwisowanych ze względu awarie. Co więcej  (subiektywna ocena naszej redakcji) ławki niepodległości są po prostu brzydkie i niepraktyczne. Więcej o ławkach niepodległości przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/sto-lawek-na-100-lecie-niepodleglej-jedna-jest-juz-w-lazienkach-krolewskich/ 

My zazdrościmy Finom – zarówno biblioteki, jak i zdrowego rozsądku. A Wy?

Czytaj też: Architektura w Polsce | Finlandia  | Edukacja | Biblioteka  | Kultura | Helsinki

źródło: oodihelsinki.fi/en
zdjęcia: Kuvio, Tuomas Uusheimo, Daniel Leiviskä