Herzog & de Meuron przebuduje stadion Chelsea.

Jedno z najsłynniejszych biur architektonicznych Herzog & de Meuron uzyskało zgodę na przebudowę stadionu Stamford Bridge. Będzie w stanie pomieścić 60,000 osób.

The London Borough of Hammersmith and Fulham wydał właśnie zgodę na przebudowę jednego z najsłynniejszych stadionów świata. Za projekt odpowiadać będzie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron. Szwajcarzy stworzyli już kilka, robiących olbrzymie wrażenie obiektów. Wśród nich kilka stadionów na całym świecie, z których najsłynniejszym jest Stadion Narodowy w Pekinie, znany bardziej jako Ptasie Gniazdo.

Architekci w swoim projekcie zastosowali 264 ceglane przęsła okalające budynek, który pozwalają na odciążenie dachu. Zabieg ten pozwolił na lepsze wykorzystanie miejsca, a co za tym idzie zwiększenie liczby miejsc wewnątrz obiektu. Wcześniej Stamford Bridge pochwalić mógł się pojemnością wynoszącą niecałe 42 tysiące osób. Teraz, najważniejsze wydarzenia będą mogły zgromadzić publiczność wynoszącą 60,000. Materiał, który wykorzystano do zabudowy fasady również nie jest przypadkowy. Ceglane filary mają korespondować z okoliczną zabudową, która w głównej mierze składa się z ceglanych szeregowców.

Pierwotnie, stadion zaprojektowało szkockie biuro Archibald Leitch. Powstał w roku 1876, a klub Chelsea rozgrywa na nim mecze od 1905 roku. Ostatnie plany przebudowy ujawniono w 2104 roku. Projekt osobiście poparł właściciel klubu, rosyjski miliarder Roman Abramowicz.

Cały projekt kosztował będzie ponad 2,5 miliarda złotych.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły