High Five dla Krakowa – nowy biurowiec od firmy Skanska

W samym sercu Krakowa firma Skanska rozpoczyna realizację projektu biurowego, który da potężny zastrzyk energii dla rozwoju miasta. High Five ma ożywić niezagospodarowany do tej pory obszar obok Dworca Głównego. Będzie to kompleks pięciu budynków, który ma być otwarty na miasto i lokalną społeczność.

W przestrzeni między budynkami powstanie zielony skwer, do aranżacji którego zaproszeni zostaną lokalni artyści i studenci. Powstaną na nim zróżnicowane i funkcjonalne strefy. W każdej w nich znajdą się miejsca stworzone z myślą o osobach aktywnych, poszukujących pozytywnej energii – zarówno pracownikach kompleksu, jak i mieszkańcach miasta.

High Five przy ul. Pawiej ma stać się miejscem, które stworzy nową jakość tkanki miejskiej w Krakowie. Powstanie tu ogólnodostępny plac dla osób, które będą chciały odpocząć w trakcie pracy lub spotkać się ze znajomymi po godzinach. Główną ideą przy projektowaniu kompleksu było zapewnienie komfortowej przestrzeni miejskiej miedzy budynkami i wokół nich, zgodnie z popularną na świecie ideą placemakingu, czyli tworzenia otwartych i funkcjonalnych miejsc. Przy High Five powstanie mała architektura, a także zaaranżowana zostanie zielona przestrzeń, podzielona na kilka stref.

Naszym głównym założeniem było przywrócenie tego niezagospodarowanego terenu miastu. Chcemy osiągnąć ten cel tworząc w tym szczególnym miejscu niebanalną architekturę, dopasowaną do charakteru Krakowa. Jestem pewny, że nasz projekt dostarczy potężną dawkę energii dla rozwoju miasta. Stąd jego nazwa – ‘High Five’ – nawiązująca do przybijania piątki. Gest zwycięstwa i radości dedykujemy firmom, które wiążą swoją przyszłość ze stolicą Małopolski oraz wszystkim mieszkańcom, szczególnie ludziom młodym, dynamicznym, którzy będą tu pracować i współtworzyć współczesny klimat Krakowa, w zgodzie z jego pięknymi tradycjami – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Każdy z pięciu budynków będzie się wyróżniał dedykowanym symbolem energii: różnorodności, kreacji, miasta, szczęścia oraz innowacji. Wszystkie razem złożą się na kompleks High Five.

Jak twierdzi inwestor, kompleks High Five będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem, jak gmach Politechniki Krakowskiej oraz klinkierową elewacją sąsiednich budynków. Szlachetność materiałów fasady i ich lawowanie kolorystyczne wpisze się w historyczny kontekst centrum. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio.

High Five: kluczowe fakty i liczby

Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 70 000 mkw. GLA
Powierzchnia najmu I etapu (budynek D i E): ok. 23 500 mkw. GLA
Planowany termin oddania do użytku I etapu: IV kwartał 2017 r.
W pierwszym etapie wybudowane zostaną dwa budynki, zlokalizowane między Hotelem Ibis a Galerią Krakowską.
Pierwszy etap kompleksu dostarczy 175miejsc parkingowych
Budynki I etapu będą składały się z sześciu kondygnacji naziemnych. Garaż w budynku D będzie znajdował się na parterze oraz na jedynej kondygnacji podziemnej, natomiast w budynku E na cele garażu będą zagospodarowane dwie kondygnacje podziemne.
Certyfikacja: LEED Gold
Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A.  Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.