HIIVE. Dom dla owadów, który imituje mikroklimat dziupli w drzewie.

HIIVE to innowacyjny dom dla owadów zaprojektowany przez Philipa Potthasta. Celem, który postawił sobie projektant było stworzenie habitatu dla owadów zapylających, który będzie imitował warunki i mikroklimat podobny do dziupli w drzewie. Jak wskazuje Philip, dziuple w drzewie oferują najlepsze warunki dla życia i rozmnażania się owadów zapylających takich jak pszczoły. 

Już od dawna wiadomo, że pszczoły są najważniejszym na świecie zapylaczem roślin wykorzystywanych w rolnictwie, a co za tym idzie są głównym elementem produkcji pożywienia dla człowieka. Bez nich nie tylko wzrosną ceny za warzywa i owoce, ale także w wielu miejscach na świecie żywności może po prostu zabraknąć. Co więcej, bez naturalnych zapylaczy, rolnicy będą zmuszeni do mechanicznego zapylania roślin co spowoduje większe zanieczyszczenie środowiska, a także wydłuży czas uprawy roślin. 


Ponieważ klasyczne ule nie dają pszczołom odpowiedniej dawki spokoju, istnieje pilna potrzeba stworzenia nowego typu domu dla pszczół, który byłby bezpieczny, komfortowy i odpowiedni dla zdrowia pszczół. HIIVE stara się to zapewnić, wprowadzając strukturę przypominającą jaskinię wewnątrz drzewa, która odtwarza mikroklimat naturalnego środowiska, w którym żyją pszczoły.

Projekt HIIVE czerpie inspirację z obserwacji życia gatunku apis mellifera, lepiej znanej jako zachodnia pszczoła miodna, która lubi żyć dziuplach drzew. Prezentując zupełnie nową estetykę, ta niewielka konstrukcja naśladuje naturalną geometrię dziupli drzewa precyzyjnie odtwarza mikroklimat prawdziwej jaskini drzewnej. Dom HIIVE oferuje naturalną izolację, utrzymując chłód latem i ciepło zimą, jak również naturalną regulację wilgotności. W ten sposób pszczoły czują się bardziej komfortowo, poświęcając mniej wysiłku na ogrzewanie chłodzenie swojego schronienia, a tym samym w stanie lepiej chronić się przed pasożytami, a także mają więcej energii na codzienne zapylanie. 

Stworzony przez niemieckiego projektanta Philipa Potthasta, HIIVE posiada dwie komory: komorę miodową i komorę czerwiów. Konstrukcja jest skonfigurowana jako modułowy system z łatwo wymienialnymi komponentami, do jej budowy użyto zrównoważonych materiałów, takich jak plastik z recyklingu, wełna konopna, glina, drewno czy kora. Ponadto, schronienie wyposażone jest w inteligentne czujniki monitorujące istotne dane dotyczące aktywności pszczół. Dane przesyłane są do dedykowanej aplikacji, która informuje użytkowników, kiedy mogą spodziewać się roju, zbioru miodu. Aplikacja poinformuje właściciela również w sytuacji, gdy spadną parametry wewnątrz HIIVE.

Innowacyjny ul HIIVE znalazł się na krótkiej liście konkursu wynalazków walczących o nagrodę Jamesa Dysona i znalazł się wśród finalistów. Projektant dodaje, że HIIVE to produkt łatwy i niedrogi masowej produkcji, dlatego o tym nowym rodzaju domu dla pszczół z pewnością będzie się mówić w przyszłości.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zwierzęta | Łąki kwietne  | Gadżety | Zieleń

 

źródło: https://www.hiive.eu