Hikmet Kaya pozuje na tle lasu

Emeryt zalesił 3950 hektarów pola. W 40 lat jałowa ziemia zmieniła się w las!

Emeryt zalesił 3950 hektarów jałowej ziemi, która przez lata była zwykłym nieużytkiem. Hikmet Kaya, bo o nim mowa, rozpoczął pracę w 1981 roku przy wsparciu swojego zespołu i mieszkańców wsi i w ciągu 5 lat posadził w regionie prawie 800 tysięcy czerwonych sosen. Hikmet jest emerytowanym leśnikiem, a więc dobrze wiedział jak działać, by osiągnąć jak najlepsze efekty! 

Hikmet Kaya zaczął pracować w 1978 roku jako kierownik zalesień w Dyrekcji Gospodarki Leśnej w dystrykcie Boyabat w Sinop. W tym czasie postanowił zalesić jałową ziemię w wiosce Akyörük, która wówczas służyła wyłącznie jako miejsce wypasu mało wymagających zwierząt takich jak kozy. Wraz ze współpracownikami od 1981 roku przez 5 lat udało my się zasadzić ponad 800 tysięcy czerwonych sosen. Łącznie las posadzony przez tureckiego leśnika zajął powierzchnię 3950 hektarów.


W międzyczasie Kaya przeszedł na emeryturę, jednak nie zapomniał o swojej misji. Emerytowany inżynier przez kolejne 40 lat, na własną rękę pielęgnował i monitorował las, przekazując swoje instrukcje i porady do obecnych pracowników Dyrekcji Gospodarki Leśnej. Wysiłkiem Kaya jałowa ziemia została uznana za obszar leśny. Prywatnie turecki inżynier jest żonaty, ma troje dzieci i siedmioro wnucząt. Jest autorem książki „Ağaçlar yeşerince”, w której opisuje swoje doświadczenia z 42-letniego życia zawodowego. Poniżej znajdziecie zdjęcia jak obecnie wygląda ziemia po 41 latach pracy leśnika:

Czytaj też: Las | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza

źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły