Hipnotyzujące rzeźby, które potrafią się ruszać. Wystarczy podmuch wiatru

Autorem kinetycznych rzeźb jest Anthony Howe. Artysta ich tworzeniem zajął się już ponad 30 lat temu. Skonstruowane rzeźby potrafią poruszać się siłą wiatru. Potrzeba sporej wiedzy, aby zaprojektować taki mechanizm.

Każda z rzeźb jest niepowtarzalna, dlatego artysta nadaje im imiona. Mimo swoich rozmiarów metalowe kolosy wizualnie są lekkie i robią ogromne wrażenie. Niestety tego magicznego efektu nie oddają zdjęcia, dlatego rzeźby najlepiej oglądać na wideo lub na żywo.

Stalowe konstrukcje zostały zaprojektowane tak, aby poruszać się dzięki podmuchom wiatru. Niektóre z nich mają wbudowane silniki, które napędzają mechanizm w bezwietrzne dni. Wersje rzeźb napędzanych energią elektryczną powstały też z myślą o zamkniętych przestrzeniach – część rzeźb artysty zdobi bowiem galerie sztuki. Rzeźby wykonane są z nierdzewnej stali i największe z nich ważą nawet 700 kilogramów.

Przed rozpoczęciem budowy projektant wykonuje analizę w programie komputerowym, dzięki któremu przewiduje, jak rzeźby będą się poruszać. Cel jest jednak zawsze taki sam – konstrukcje mają tworzyć wizualną harmonię, a widzów niemal hipnotyzować.

źródło: howeart.net