Ratusz w niewielkim Lubsku to zabytkowy obiekt, który zbudowany został w XVI wieku. Dziś historyczny obiekt jest architektoniczną wizytówką miasta.
Lubsko to miasto w województwie lubuskim, w którym mieszka nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie Lubsko zyskało już w 1283 roku, co sprawia, że jest jednym z najstarszych miast w Polsce. To właśnie w centralnej części Lubska znajduje się ratusz, który ma już ponad 400 lat.
Historia ratusza w Lubsku sięga 1451 roku, kiedy o jego istnieniu pojawiły się pierwsze wzmianki historyczne. Budynek został zniszczony w wyniku pożaru w 1496 roku. Bryła, którą można oglądać do dziś została zbudowana w latach 1580-1582, a jej projekt wykonał
Antonio Alberti.
Szczęśliwie budynek zachował swój oryginalny wygląd. To dwukondygnacyjny obiekt murowany z cegły, który wzniesiony został na planie prostokąta. Wieńczy go dwuspadowy dach ujęty wolutowymi szczytami.
Elementami dekoracyjnymi ratusza są trzyosiowe, zdobiono wystawki ze szczytami o identycznej artykulacji, jak szczyty elewacji bocznych. We wnętrzu zachowały się drzwi do skarbca, które zdobią polichromie z herbem miasta i datą zakończenia budowy – 1582. Dodatkowo zachowały się sale ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi.
Ostatni remont budynku odbył się w 2009 roku i poprzedzony był badaniami konserwatorskimi, które pozwoliły określić pierwotną kolorystykę elewacji oraz wystrój reprezentacyjnych pomieszczeń. Dzięki badaniom udało się ustalić wygląd sali rajców, sali posiedzeń oraz holu z klatką schodową. Podczas tych prac udało się przywrócić budynkowi renesansowy wygląd.
Ratusz w Lubsku figuruje w rejestrze zabytków od 1961 roku.
źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Zabytek | Historia | Renowacja | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie