Kamienica Poznaniu

Jest ruiną. Historyczna kamienica w Poznaniu będzie wyremontowana

Kamienica położona jest przy ulicy Szamarzewskiego w Poznaniu. Jej remont właśnie się rozpoczął i będzie trwać do końca 2022 roku.

Obecnie budynkiem zarządza Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i to właśnie ta instytucja odpowiada za remont budynku przy ulicy Szamarzewskiego 21. Neoklasycystyczna kamienica jest ozdobiona detalami architektonicznymi i balkonami z kutymi balustradami.

Remont obejmie zarówno lokale mieszkalne, jak i części wspólne budynków – frontowego i oficyn. W zakres prac wejdzie naprawa dachu i jego docieplenie. Istotnym elementem będzie remont elewacji frontowej budynku wraz z elementami dekoracyjnymi kamienicy. Wszystkie czynności zostaną tutaj wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. W trakcie remontu wymianie ulegnie stolarka okienna zewnętrzna z zachowaniem podziałów i detali historycznych. Mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni z remontu balkonów i klatki schodowej.

Kamienica Poznaniu


Na tym prace się nie kończą! Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wymieni instalację elektryczną, teletechniczną i wodno-kanalizacyjną.

Dodatkowo w ramach walki ze smogiem zlikwidowane zostaną 22 piece kaflowe, a cała kamienica będzie przyłączona do cieplika miejskiego – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie UM Poznań.

Kamienica na remont czekała wiele lat. Jej remont miał odbyć się już 10 lat temu, jednak ZKZL tłumaczył, że remontu nie będzie, bo większość mieszkańców zalega z czynszem. To historyczny obiekt bo w 1903 roku mieszkała w nim słynna socjalistka Róża Luksemburg. Całkowity koszt remontu wyniesie ponad 7 milionów złotych.

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań