Historyczna wieża hotelu Grand we Wrocławiu została odbudowana

We Wrocławiu trwają prace rewitalizacyjne hotelu Grand przy ulicy Piłsudskiego. Odbudowano mury i ściany hotelu, a na gmach wróciła historyczna wieża. Inwestycja za ok. 60 mln zł ma być gotowa w 2023 r.

Przed wojną hotel Grand tworzył ciekawe założenie urbanistyczne. Wspólnie z leżącym po drugiej stronie ulicy hotelem Piast stanowiły swego rodzaju „bramę do miasta”, która prowadziła do Rynku.

Na początku XX wieku znany jako Hôtel du Nord, był jednym z najbardziej eleganckich obiektów we Wrocławiu – podkreśla inwestor obecnych prac remontowych, wrocławski deweloper spółka Rafin, która jest właścicielem m.in. czterech zabytkowych wrocławskich hoteli – Europejskiego, Polonii, Piasta i Lothusa. W trakcie prac budowlanych z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano już m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich. Hotel zamknięto w 2000 roku.

Obudowaliśmy już wszystkie mury i ściany hotelu. Teraz pracujemy od ulicy Gwarnej. Wykonana została płyta fundamentowa oraz ściany kondygnacji podziemnej. Rozpoczynamy prace elewacyjne od strony MDK-u przy ul. Kołłątaja. Po zdjęciu rusztowań z tej części przejdziemy do montażu stolarki okiennej, która wybrana została pod nadzorem konserwatora zabytków. Kompletna elewacja od strony Dworca Głównego PKP i ul. Kołłątaja powinna być odsłonięta do połowy 2022 r. – wylicza Piotr Wiak wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer Sp. z o.o.


W maju 2021 r. Rafin podpisał umowę franczyzy na remontowany obiekt z międzynarodowym operatorem hotelowym Accor Movenpick. Jednak wrocławski deweloper podkreśla, że Grand nie zniknie.

W związku z zawartą umową z siecią Accor oficjalna nazwa obiektu to Movenpick Wrocław Hotel. Z racji historycznej wartości wrocławskiego hotelu Grand spółka zastrzegła w umowie ostateczną nazwę obiektu jako Movenpick Wrocław Grand Hotel. Zależy nam, by ten wrocławski hotel pozostał wizytówką Wrocławia. Tę istotną zależność i wartość wizerunkową także poparł Accor – dodaje Piotr Wiak.

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 172 pokoje – 148 w hotelu Grand oraz 24 apartamenty w części hotelowej przy ul. Gwarnej. Pod Grandem zostanie wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. otwarty SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Grandu odpowiedzialna jest wrocławska pracownia GREG architekci.

Czytaj też: Wrocław | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe