Historyczne nagrobki w Szelkowie zostały odrestaurowane. Prace przeprowadził WUOZ

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Ostrołęce zakończył prace konserwatorskie i restauratorskie przy trzech cennych nagrobkach na cmentarzu parafialnym w Szelkowie. Odnowione zabytkowe obiekty, należące do rodzin Zielińskich, Rzechowskich i Gościmińskich, mają ogromne znaczenie historyczne dla północnego Mazowsza. Rodziny Zielińskich i Rzechowskich były szczególnie związane z pobliskim Ciepielewem, gdzie w XIX wieku posiadały majątki i dwory, które niestety nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Dzięki przeprowadzonym pracom nagrobki pozostają namacalnym świadectwem ich obecności w regionie.

Nagrobki w Szelkowie – grób rodziny Gościmińskich przed i po renowacji. Fot. WUOZ, Delegatura w Ostrołęce

nagrobki w Szelkowie

Sprawdź

W ramach prac, konserwatorzy dokładnie oczyścili powierzchnie nagrobków, uzupełnili wszelkie ubytki, które pojawiły się na przestrzeni lat, oraz odnowili oryginalne napisy znajdujące się na bocznych tablicach i na powierzchni nagrobnej płyty. Ponadto, na szczycie grobu rodzinnego Zielińskich odtworzono brakujący krzyż, który dawniej wieńczył pomnik, oraz naprawiono kamienną urnę stojącą na nagrobku rodziny Rzechowskich. Zadbano również o otoczenie zabytków, które obsypano dookoła drobnymi kamieniami. Proces konserwacji pozwolił na uratowanie tych wyjątkowych obiektów przed dalszym niszczeniem, zachowując ich historyczny i artystyczny charakter.

Nagrobek Rzechowskich przed i po renowacji. Fot. WUOZ, Delegatura w Ostrołęce

Grób rodziny Zielińskich przed i po renowacji. Fot. WUOZ, Delegatura w Ostrołęce



Nagrobki Zielińskich, Rzechowskich i Gościmińskich należą do najstarszych na cmentarzu w Szelkowie. Są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu, upamiętniającym istotne rody, które niegdyś kształtowały życie kulturalne i społeczno-gospodarcze północnego Mazowsza. Dzięki staraniom WUOZ te wartościowe pomniki historii przetrwają dla przyszłych pokoleń, przypominając o przeszłości regionu i jego mieszkańców.

Źródło i zdjęcia: WUOZ, Delegatura w Ostrołęce

Czytaj też: Zabytek | Historia | Ciekawostki | Renowacja | whiteMAD na Instagramie