fot. Oleksandr Poliakovsky, źródło: wroclaw.pl

Historyczny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego po remoncie

To budynek Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego formalna nazwa to budynek konwiktu pw. św. Józefa, często nazywany domem Steffensa. Niedawno zakończył się remont zabytkowego gmachu, który teraz wygląda jak nowy.

Budynek położony jest u zbiegu ulicy Kuźniczej 35 i placu Uniwersyteckiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1734 roku i zakończyła w 1755 r. Gmach w stylu barokowym zaprojektował architekt Joseph Frisch.

W sumie budynek ma trzy kondygnacje i posiada cztery skrzydła. Zbudowany został na planie nieregularnego czworoboku z przybudówką w narożniku południowo-wschodnim. Wrażenie robi trapezowy dziedziniec, z rzeźbą św. Łucji.

Przez dziesięciolecia obiekt nie był remontowany. Prace udało się rozpocząć pięć lat temu i dziś możemy oglądać efekty gruntownego remontu. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków, dzięki czemu zachowano liczne zdobienia.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem, widok na dziedziniec z rzeźbą św. Łucji:

Budynek PRZED remontem. Fot. Robert Niedźwiecki, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

To nasza perełka, o którą zadbaliśmy z wielką dokładnością. Budynek jest dopracowany w każdym szczególe, o czym świadczy chociażby to, że kolor elewacji był dobierany miesiącami, tak aby upodobnił się do przedwojennego. Zachowaliśmy niemal wszystkie elementy historyczne, a szczególnie zależało nam na tym, aby jak najmniej ingerować w oryginalny układ i porządek architektoniczny — czytamy wypowiedź Damiana Mroczyńskiego, zastępcy dyrektora generalnego ds. rozwoju i utrzymania majątku UWr., którą zamieścił serwis wroclaw.pl.

Tak prezentuje się wyremontowany dziedziniec:

fot. Oleksandr Poliakovsky, źródło: wroclaw.pl

W sumie prace remontowe pochłonęły 15 mln zł. W pierwszej kolejności wyremontowano dach. Następnie ocieplono strop poddasza i zabezpieczono ściany piwnicy przed wilgocią. Renowacja elewacji odbywała się w latach 2020-2023.

fot. Oleksandr Poliakovsky, źródło: Wroclaw.pl 

Czytaj też: Wrocław | Elewacja | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły